‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 
Is this email not displaying correctly? View it in your browser.
Image description

LVI naujienos

2022-06-16

Seimas įteisino gyvybės iki gimimo naikinimą, ar įteisins ir vienalytes šeimas?

Mieli skaitytojai,



pagaliau sulaukę karštos vasaros pradžios, ne mažiau karštas politines batalijas stebime ir LR Seime, kur valdantieji, nepaisydami tarptautinės įtampos, siekia įteisinti visuomenę skaldančią vienalytę partnerystę, tik pavadinę ją neva kompromisine civiline sąjunga. Prigimtinės šeimos puoselėtojai siūlo alternatyvą – įstatymo projektą, kuriuo būtų įteisintas artimas ryšys, nekuriantis šeimos santykių, bet leidžiantis spręsti tam tikrus praktinius bendro gyvenimo klausimus. 

Deja, sulaukėme ir daugiau liūdnų žinių atsisakant žmogaus embrionų saugojimo – Lietuvoje pirmą kartą įstatymo lygmeniu įtvirtintas negimusios gyvybės žudymas, kuris skatina mirties kultūrą šalyje. Be to, Sveikatos apsaugos ministerija, anksčiau įtraukusi hormonines spirales į kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir leidusi jas skirti paauglėms, tęsdama rajono ligoninių akušerinių – ginekologinių skyrių uždarymus, galiausiai ketinanti įteisinti medikamentinį abortą dabar ėmėsi rengti naują Nėštumo nutraukimo operacijos tvarkos aprašą, kuriame nebelieka visiškai jokių socialinių apsauginių principų. Apie visas šias aktualijas skaitykite naujienlaiškyje.


Šiame naujienlaiškyje skaitykite:

  • Seime bandymai įteisinti civilinės sąjungos (partnerystės) įstatymo projektą;
  • Pirmą kartą Lietuvoje įstatymu įtvirtintas negimusios gyvybės žudymas;
  • Prevencinės ir kompleksinės pagalbos poreikis krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims ir jų artimiesiems;

    SEIME BANDYMAI ĮTEISINTI CIVILINĘ SĄJUNGĄ: 

    PO PATEIKIMO PRITARTA TIEK ŠIAM, TIEK ALTERNATYVIAM PASIŪLYMUI

    Gegužės 26 dieną LR Seimas po pateikimo pritarė tiek tolesniam civilinės sąjungos įteisinimo svarstymui, tiek ir alternatyviam Artimojo ryšio įstatymo projekto svarstymui. Tai reiškia, kad ateityje dar bus balsuojama ir dėl vieno, ir dėl kito įstatymo projekto.

    Image description
    Image description

    Būtina pabrėžti, kad teisė į artimą ryšį nesukuria šeimos teisinių santykių, kadangi iš šio ryšio kylantys santykiai nesutampa. Tuo tarpu Civilinės sąjungos sukuriamų teisinių santykių turinys sutampa su šeimos teisinių santykių turiniu. Todėl tiek skirtingų lyčių, tiek tos pačios lyties poros sudariusios civilinę sąjungą būtų laikomos šeima.

    

    LVI valdybos nario, teisininko dr. Vyganto Malinausko teigimu, „Civilinės sąjungos įstatymo projektas nėra joks kompromisas ar „konservatyvus variantas“ kaip kad bandoma įtikinti kolegas Seimo narius ir Lietuvos visuomenę. Projektas yra tiesiog teisinė santuokos kopija, į kurią iš Civilinio kodekso II dalies, kurioje reglamentuojama santuoka, perkeltos esminės nuostatos, apibrėžiančios iš santuokos kylančių teisų ir pareigų turinį.“

    

    Dalinamės išsamiu šių dviejų projektų palyginimu, taip pat LVI ekspertų atlikta Civilinės sąjungos projekto ir teisės normų, reglamentuojančių šeimos teisinius santykius, palyginamąja analize, kuri atskleidžia, kad didelė dalis Civilinės sąjungos įstatymo teksto yra arba nukopijuota, arba šiek tiek paredagavus tiesiog perkelta iš įstatymų, reglamentuojančių šeimos teisinius santykius.

    

    Taip pat kviečiame susipažinti, kaip dėl Civinės sąjungos (toliau - CS) ir Artimo ryšio pripažinimo įstatymų projektų balsavo Seimo nariai.

    Dviejų svarstomų įstatymų projektų palyginimasLyginamoji lentelė. CS su kitais įst. projektais
    Image description

    LVI valdybos narys, teisininkas Dr. Vygantas Malinauskas. Apie artimą ryšį, monogamiją ir santuokos kopijavimą.

    

    „Teisės į artimą ryšį pripažinimo įstatymo projektas yra daug geresnė alternatyva ir atliepia didesnės visuomenės dalies poreikius nei Civilinės sąjungos įstatymo projektas. Be to, teisės į artimą ryšį pripažinimas nesukuria tų teisinių problemų, kurias sukurtų šeimos sampratą keičiantis ir tos pačios lyties asmenų santuoką kitu pavadinimu bandantis įteisinti Civilinės sąjungos įstatymo projektas. Ir taip, skirtingai nuo santuoką imituojančio Civilinės sąjungos įstatymo projekto, teisės į artimą ryšį pripažinimas neduoda teisinio pagrindo reikalauti įvaikinimo.“

    Image description

    LVI valdybos narė, teisininkė Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „radikalus kompromisas“

    

    „Įsivaizduokite, kad esate valdančios partijos lyderis ir jums teko nelengva užduotis – įteisinti tos pačios lyties šeimas. Tam reikia įtikinti bent pusę Seimo narių, žinant, kad jų likimus už poros metų spręs rinkėjai… Situaciją komplikuoja tai, kad pagal apklausas tik 14 proc. pritaria ir net 73,8 proc. Lietuvos gyventojų nepritaria partnerystei. Ką tokioje situacijoje darysite? Kai laikas spaudžia, turbūt paimsite kokį seną partnerystės projekto variantą, pakeisite pavadinimą į, pavyzdžiui, Civilinės sąjungos įstatymas, padarysite kosmetinius pataisymus tekste ir…. apsimesite, kad nesiekiate įteisinti vienos lyties šeimų.“

    PIRMĄ KARTĄ LIETUVOJE ĮSTATYMU ĮTVIRTINTAS NEGIMUSIOS GYVYBĖS ŽUDYMAS

    Gegužės 24 d. LR Seimas priėmė Lietuvos Respublikos pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimus, kuriais nuspręsta atsisakyti neterminuoto pagalbinio apvaisinimo metu sukurtų, bet tam nepanaudotų žmogaus embrionų saugojimo, o taip pat etinės nuostatos, jog pagalbinio apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters pagalbiniam apvaisinimui. Prezidentas Gitanas Nausėda įstatymą pasirašė.

    

    Lyg to būtų maža, LR SAM ėmėsi rengti naujos redakcijos Nėštumo nutraukimo operacijos tvarkos aprašą, kuris turėtų pakeisti dar 1994 m. priimtą ir iki šiol nekeistą aprašą. Naujajame apraše nebelieka jokių socialinių apsauginių principų, kad nėštumas būtų nutraukiamas kiek galima rečiau.

    Image description

    Šeimos klausimais dirbančios NVO ragino LR prezidentą nepritarti pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms

    

    Šeimų klausimais dirbančios NVO ragino prezidentą nepasirašyti įstatymo ir siūlė svarstyti galimybę dėl perteklinių embrionų kūrimo kylančias problemas spręsti ne žmogaus embrionų, bet moteriškų lytinių ląstelių (kiaušialasčių) šaldymo būdu, kurių panaudojimas nesukuria etinių ir moralinių problemų. Taip pat NVO siūlė peržiūrėti Pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo ir jų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų tvarką, numatant poroms, norinčioms susilaukti vaiko pagalbinio apvaisinimo būdu, palankesnes sąlygas. Tai būtų leidę išspręsti su Pagalbinio apvaisinimo įstatymu taikymu susijusias organizacines ir finansines problemas nekeičiant žmogaus embriono teisinės apsaugos režimo.

    Image description

    Ramūnas Aušrotas. Sėkmingai mažinti gimstamumą

    

    „Vieno interviu metu A. Dulkys leptelėjo apie sėkmingai mažėjantį gimstamumą. Galėjo pasirodyti, kad tai lapsus linguae. Tačiau jo vadovaujamos ministerijos vykdoma sveikatos apsaugos politika – hormoninės spiralės Levonorgestrel įtraukimas į kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir leidimas ją skirti paauglėms, rajono ligoninių akušerinių – ginekologinių skyrių uždarymas, galiausiai ketinimai įteisinti medikamentinį abortą – verčia galvoti kitaip.

    

    LR SAM rengia naujos redakcijos Nėštumo nutraukimo operacijos tvarkos aprašą, kuris turėtų pakeisti dar 1994 m. priimtą ir iki šiol nekeistą. Nepaisant to, jog senoji tvarka atsiduoda sovietiniu naftalinu, pagal požiūrį į žmogaus gyvybę ji visa galva lenkia „modernų“ naująjį aprašą.“

    PAGALBOS POREIKIS KRIZINĮ NĖŠTUMĄ IŠGYVENANČIOMS MOTERIMS IR JŲ ARTIMIESIEMS

    2022-03-08 Lietuvos Respublikos įstatymų registre pateiktas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo nr. I-1562 5 sr. pakeitimo projektas, kuriame kalbama apie informacijos suteikimą pacientei, išgyvenančiai krizinį nėštumą.

    Įstatymo pakeitimas labai reikalingas, kad besilaukiančios moterys bei jų šeimos nariai, kurie išgyvena krizinį nėštumą, žinotų, kur galima gauti reikalingą informaciją. Tiesa, šis gyvybės kultūros puoselėjimą palaikantis įstatymo pasiūlymas, kaip tapo įprasta, yra ypatingai užsipuolamas moterų teisių gynėjų. Verta pažymėti, kad įstatymo projekte prievolės pacientui būtinai dalyvauti konsultacijoje nėra, tik „gauti informaciją dėl krizinio nėštumo pagalbos paslaugų teikimo ir konsultavimo galimybių“. Dėl konsultacijos poreikio pacientas apsisprendžia pats.

    

    Pagalbos krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims ar jų šeimos nariams poreikis yra didžiulis: vien per 2021 m. viena iš tokią pagalbą teikiančių organizacijų - Krizinio nėštumo centras - suteikė 1992 konsultacijas, pagalbą gavo 420 asmenų, nuo aborto buvo išgelbėti ir gimė 105 vaikai.

    

    Pateikiame nuorodas į kai kurių organizacijų svetaines, kur galite sužinoti daugiau informacijos apie krizinio nėštumo centrų veiklą: Krizinio nėštumo centras, Kauno šeimos centro Krizinio nėštumo programa.

    Kviečiame prisidėti prie LVI veiklos

    Jūsų parama mums labai svarbi. Kviečiame pagal galimybes prisidėti prie Laisvos visuomenės instituto veiklų (straipsnių rašymo, viešinimo, ekspertų išlaikymo, konferencijų rengimo, vertimų ir kt.) finansine parama ir dėkojame už Jūsų palaikymą. Plačiau skaitykite čia.

    Linkėjimai

    Laisvos visuomenės instituto komanda

    If you want to unsubscribe, click here.