Nematote paveikslėlių? Spauskite čia.

Gerb. {$firstname}, 

Žalingos vaiko teisių apsaugos reformos stabdymas šiandien yra viena iš aktualiausių temų Lietuvoje. Laisvos visuomenės institutas (toliau – LVI) radijo laidose, socialiniuose tinkluose ir internetiniame puslapyje taip pat dalijasi įžvalgomis ir naudinga informacija apie vaiko teisių apsaugos reformos peržiūrą. Aktyviai darbuojamės ne tik internetinėje erdvėje, bet ir atlikdami teisėkūrinį ekspertinį darbą. Šiame naujienlaiškyje norėtume apžvelgti keletą svarbiausių nuveiktų darbų ir trumpai pristatyti būsimas iniciatyvas.

Kaip jau gausiai skelbė žiniasklaidos priemonės, spalio 30 d. Vilniuje Nepriklausomybės aikštėje LVI inicijuotas mitingas „STOP tarnybų smurtui prieš vaiką ir šeimą“ davė vaisių: maždaug tūkstantis į mitingą susirinkusių dalyvių valdžios atstovams aiškiai pademonstravo, kad būtina imtis skubių veiksmų situacijai vaiko teisių apsaugos srityje taisyti. Į mitingą atvyko ir pakankamai garbių valdžios atstovų, tačiau renginio metu pasisakė išimtinai tik visuomenės atstovai. Renginyje kalbėjo LVI Valdybos narys Vygantas Malinauskas, menininkė Jurga Lago, šešių vaikų tėtis, fotografas Evaldas Lasys, su Norvegijos vaiko teisių tarnyba dėl sūnaus grąžinimo kovojanti mama Gražina Leščinskienė, kunigas Robertas Grigas. Mitingo vaizdo įrašą galite rasti šioje nuorodoje (kalbos prasideda nuo 39 minutės).

Po mitingo Prezidentei D. Grybauskaitei, premjerui S. Skverneliui, Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorei A. Jakavonienei, Socialinės apsaugos ir darbo ministrui L. Kukuraičiui bei viceministrei V. Augienei buvo išsiųsta prieš mitingą LVI inicijuota peticija kartu su joje suformuluotais reikalavimais. Peticijos parašų įteikimo valstybės institucijoms metu ją buvo pasirašę maždaug 17 tūkst. asmenų. Šiuo metu peticiją jau yra pasirašę daugiau nei 27 tūkst. žmonių. Norime priminti, kad jei dar nepasirašėte mūsų internetinės peticijos „STOP Tarnybų smurtui prieš vaiką ir šeimą“, vis dar galite padaryti tai ČIA.

Lapkričio pradžioje taip pat paskelbėme simbolinę socialinių tinklų akciją „STOP vaikų atiminėjimui“, kurios metu socialinių tinklų vartotojai ant savo profilio nuotraukų uždėdami specialiai sukurtus rėmelius gali atkreipti socialinių tinklų bendruomenės dėmesį į vaiko teisių apsaugos reformos pagrindinę ydą – nepagrįstą vaikų paėmimą iš šeimų.

Ministro L. Kukuraičio laiškas draugams ir teisėkūrinės LVI iniciatyvos

Lapkričio 5 d. socialiniuose tinkluose trumpam pasirodė socialinės apsaugos ir darbo ministro L. Kukuraičio draugų ratui skirtas laiškas, kuriame ministras teisino šiuo metu vykdomos vaiko teisių apsaugos reformos klaidas ir nurodė keletą galimų gairių jiems taisyti. Be kitų pastebėjimų, ministras pateikė kritikos ir LVI, teigdamas, kad LVI prieš naujojo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo (toliau – VTAPĮ) priėmimą neišnaudojo galimybių taisyti dabar kritikuojamo smurto apibrėžimo. Nors ministro laiškas iš viešos erdvės buvo pašalintas, jautėme pareigą atsakyti į kai kuriuos jame pateiktus argumentus. LVI atsakymą ministrui galite rasti ČIA.

Lapkričio 8 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė, kaip žada taisyti vaiko teisių apsaugos reformą. Deja, mūsų vertinimu, tai tėra „kosmetiniai“ pataisymai, kurie neužkirs kelio dabar susidariusioms sisteminėms reformos ydoms ir problemoms. LVI manymu, šiandien didžiausios ydos slypi naujojoje VTAPĮ redakcijoje ir ypač poįstatyminiuose teisės aktuose, kuriais savo kasdieniame darbe vadovaujasi vaiko teisių apsaugos specialistai. Pirmąsias VTAPĮ pataisas planuojame pristatyti lapkričio 14 d. vyksiančiame Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto Šeimos ir vaiko gerovės pakomitečio posėdyje.

Lapkričio 2 d. buvome pakviesti dalyvauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suburtose darbo grupėse dėl poįstatyminių teisės aktų tobulinimo bei vaiko teisių apsaugos reformos įgyvendinimo priežiūros ir monitoringo. Tačiau kol kas šių darbo grupių sudėtis ministerijoje tebėra tvirtinama, ir darbo grupės nėra pradėjusios veikti.

Kol teisės aktų pakeitimai yra rengiami, norime padėti tėvams pasirengti galimiems vaiko teisių apsaugos specialistų vizitams. LVI konsultantas advokatas dr. Justas Sakavičius parengė patarimus tėvams, kaip reaguoti ir elgtis į namus atvykus vaiko teisių apsaugos specialistams. Nuorodą į straipsnį galite rasti ČIA.                     

Planuojami darbai ir prašymas paremti LVI veiklą

LVI turi ir daugiau idėjų bei projektų, kaip gerinti situaciją vaiko teisių apsaugos srityje.

Siekdami nesustoti kelyje, kuriuo pradėjome eiti, planuojame:

  • suformuluoti pasiūlymus teisės aktų pakeitimams, inicijuoti jų priėmimą atitinkamose institucijose, žodžiu ir raštu teikti argumentus atitinkamose teisės aktų projektų svarstymo stadijose;
  • teikti teisinę pagalbą šeimoms, kurios galimai nepagrįstai neteko savo vaikų, atstovauti jas teisminiuose nagrinėjimuose, rengti reikiamus dokumentus;
  • viešinti vaiko teisių apsaugos reformos klaidas ir siūlomus sprendimus analitiniuose straipsniuose, interviu, radijo ir televizijos laidose, socialiniuose tinkluose ir spaudos konferencijose;
  • organizuoti tarptautinę konferenciją Seime, kurioje skirtingų sričių ekspertai pristatytų reformos spragas ir siūlymus joms taisyti, svečiai pasidalintų vaiko teisių apsaugos gerąja/blogąja praktika užsienio valstybės, psichologijos ir kitų sričių mokslininkai pateiktų duomenis apie vaiko atskyrimo nuo šeimos žalą ir kita;
  • valdžios institucijų pasyvumo atveju organizuoti dar vieną mitingą arba kitą nacionalinio lygmens pilietinę akciją, kuria būtų reikalaujama, kad už reformos įgyvendinimą atsakingos institucijos bei pareigūnai imtųsi veiksmų užkirsti kelią šeimoms ir vaikams daromai žalai.

Tiek socialinių kampanijų (peticijų, mitingų) rengimas, tiek ir ekspertinė teisininkų veikla reikalauja išteklių, todėl galinčius ir norinčius prisidėti prie šio proceso, kviečiame pagal išgales paremti Laisvos visuomenės institutą finansiškai.

Mūsų rekvizitai:

VšĮ Laisvos visuomenės institutas

J/a kodas: 303081003

Sąskaitos nr.: LT41 7300 0101 3557 7285

Bankas: Swedbank, AB

Paskirtis: parama

ČIA galite rasti PDF formato santrauką, kurioje pateikiame informaciją apie kai kuriuos svarbiausius nuveiktus darbus ir laukiančias iniciatyvas.

Ateityje tiek savo internetiniame puslapyje, tiek socialiniuose tinkluose informuosime Jus apie tai, kas daroma vaiko teisių apsaugos srityje. Ši tema nepraras aktualumo, kol nebus atlikti būtini pakeitimai, kadangi be jų kiekviena Lietuvos šeima, tarnybų požiūriu, potencialiai gali sudaryti „nesaugią aplinką“ bei „grėsmę“ vaikams, o daugybė vaikų gali būti nepagrįstai atimti iš tėvų.


Viltingai

Laisvos visuomenės instituto komanda

Jeigu norite atsisakyti naujienlaiškio, spauskite čia