Nematote paveikslėlių? Spauskite čia.

Gerb. {$firstname}, 


Kviečiame pasirašyti peticiją prieš nepagrįstą vaikų paėmimą iš šeimų.

Pastarosiomis dienomis didelio visų dėmesio sulaukė kauniečių šeimos istorija. Jau beveik mėnesį Eglė ir Gintaras Kručinskai negali atgauti dviejų savo vaikų už tai, kad mama, norėdama sudrausminti savo dviejų metų sūnelį, kuris bėgo į gatvę, sudavė jam per rankas ir sėdmenis. Šiuo metu vaikus prižiūrinčios globėjos teigimu, svetimoje aplinkoje mažyliai jaučiasi blogai: sūnus nuolat verkia, o mergaitė yra viskam abejinga guli lovoje.

Policijos ir Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (toliau – VTAIT) pareigūnai mažylių tėvus taip nubaudė remdamiesi praeivio skundu.

Visgi šie tėvai nėra vieninteliai, atsidūrę panašioje situacijoje. Nuo vaiko teisių apsaugos reformos pradžios 2018 m. su šeimomis dirbančias ir šeimoms atstovaujančias nevyriausybines organizacijas periodiškai pasiekia istorijos apie nepagrįstai nuo tėvų atskiriamus vaikus. Nuo liepos mėnesio, kai įsigaliojo naujasis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, VTAIT pateikia šokiruojančius skaičius, liudijančius apie neįsivaizduoto masto vaikų atiminėjimą. Tai bei šeimų, nukentėjusių nuo nepagrįstų veiksmų, liudijimai rodo nehumanišką ir antikonstitucinį vaiko teisių apsaugos reformos pobūdį.

Laisvos visuomenės institutas, siekdamas atkreipti valstybės institucijų dėmesį į ydingą vaiko teisių apsaugos reformos pobūdį, inicijuoja peticiją, skirtą aukščiausiems šalies politikams bei tiesiogiai atsakingų už reformos įgyvendinimą institucijų – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos – vadovams.

Peticija atkreipiamas dėmesys į tai, kad prisidengdama „geriausių vaiko interesų“ užtikrinimu ši reforma prievartos būdu ardo šeimas, baudžia ne tik tėvus, bet ir pačius vaikus bei diegia žalingą policinės valstybės modelį, kuris tėvams nepalieka jokios laisvės auklėti savo vaikus.

Tiesa, kad ne visos šeimos yra tobulos, kad tėvams kartais stinga įgūdžių, laiko, fizinės ir emocinės sveikatos, kantrybės ir kitų vaikų auginimui svarbių dalykų. Vis dėlto įgūdžių stokojantys ar silpnumui pasidavę tėvai ir tėvai, kurie sąmoningai, piktybiškai skriaudžia vaiką ir sukuria tokias istorijas kaip Matuko, negali būti sulyginami ir baudžiami tokia pačia griežčiausia bausme – vaiko atėmimu iš šeimos. Tai – neproporcinga, neadekvatu ir, svarbiausia, vaikams kenkia kur kas labiau nei „sudavimas per rankas ir sėdmenis“, kaip kad nutiko Kručinskų šeimoje.

Būdami susirūpinę teisiniu reglamentavimu, suteikiančiu VTAIT pareigūnams per dideles teises kištis į privatų šeimos gyvenimą, ir ydinga reformos kryptimi, peticijoje suformulavome šiuos pagrindinius reikalavimus:

  1. Inicijuoti vaiko teisių apsaugos reformos ir teisės aktų, kurių pagrindu ji įgyvendinama, peržiūrą.
  2. Teisės aktuose nustatyti pareigūnų veiksmais neproporcingu kišimusi į privatų šeimos gyvenimą padarytos žalos atlyginimo modelį ir pareigūnų asmeninę atsakomybę už pripažintą neproporcingą elgesį.
  3. Užtikrinti, kad tėvai, iš kurių paimami vaikai, nebūtų verčiami pasirašinėti jokių „konfidencialumo sutarčių“ dėl jiems taikomų priemonių ar teikiamos pagalbos.
  4. Užtikrinti efektyvų pagalbos šeimai teikimą visose Lietuvos savivaldybėse.
  5. Sukurti visuomeninės ir (ar) parlamentinės priežiūros instituciją, tikrinančią VTAIT darbuotojų veiksmų pagrįstumą, proporcingumą ir vykdytų konstitucinių tėvų, vaikų ir šeimų teisių užtikrinimo stebėseną.

Nelikite abejingi nepagrįstai ardomų šeimų skausmui – pasirašykite peticiją.

Taip pat informuojame, kad Eglės ir Gintaro Kručinskų, nukentėjusių nuo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistų neproporcingo ir nepagrįsto elgesio, istorijai neabejingi asmenys gali šeimą paremti finansiškai ir taip padėti padengti išlaidas teisininkų paslaugoms. Tam buvo atidaryta speciali sąskaita.

Rekvizitai:

Gavėjas: Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija
Sąskaitos Nr.: LT83 7300 0101 5670 4972
Paskirtis: Parama Kručinskų šeimai

Ačiū, kad kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis padedate šeimoms ir vaikams!


Linkėjimai

Laisvos visuomenės instituto komanda

Jeigu norite atsisakyti naujienlaiškio, spauskite čia