Nematote paveikslėlių? Spauskite čia.

Gerb. {$firstname}, 

Šiame naujienlaiškyje informuosime Jus apie teisėkūros aktualijas, susijusias su žmogaus gyvybės apsaugos (Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos) ir lytiškumo (lyties keitimo draudimo įstatymo projektas) problematika.

Seime užregistruotas lyties keitimo draudimas

31 Seimo narys siūlo iš Civilinio kodekso (toliau – CK) išbraukti nuostatą, kuri numato lyties keitimo galimybę. Vietoje to siūloma nustatyti, kad procedūros ar terapija, kuriomis siekiama pakeisti genetiškai nulemtos asmens lyties požymius (lyties keitimas), Lietuvos Respublikoje yra draudžiamos. Taip pat nurodoma, kad asmens lytis yra genetiškai nulemta žmogaus prigimtinė savybė. Asmens lyties (vyriškos arba moteriškos) nustatymo teisinis pagrindas yra genetiškai nulemta asmens lytis“.

Ši pataisa būtų svarbus žingsnis Lietuvos teisinėje sistemoje, kadangi dabar šalies teisėje palikta spraga, kuria įprastai naudojasi LGBT aktyvistai. Neretai klaidinančiai teigiama, kad Lietuva Europos Žmogaus Teisių Teisme pralaimėjo bylą, kadangi šalies įstatymai nereglamentuoja lyties keitimo. Tačiau byla buvo pralaimėta tik todėl, kad CK numato lyties keitimo galimybę, bet nėra tai reglamentuojančio įstatymo. Tokia situacija translyčiams asmenims sukuria nepagrįstus teisinius lūkesčius. Išbraukus lyties keitimą leidžiančią nuostatą iš CK, teisės spraga būtų panaikinta.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad fizinių lyties požymių pakeitimas neišsprendžia lyties tapatumo sutrikimo, o tik skatina žmogų neigti genetikos mokslu paremtą tiesą apie jo lytį. Nerimą kelia tai, kad pasaulyje vis labiau dažnėja lyties atkeitimo operacijos, be to, lyties keitimo procedūras išgyvenę asmenys neišsprendžia savo psichologinių problemų, sunkiai prisitaiko prie „naujosios“ lyties, todėl pasižymi aukštu savižudybių lygiu. Tokia statistika būdinga ir ypač tolerantiškoms valstybėms, pavyzdžiui, Švedijai, todėl klaidinga teigti, kad savižudybės įvyksta dėl patyčių.

Negana to, lyties keitimas pasekmes sukelia ne tik tokį kelią pasirinkusiam žmogui, bet ir aplinkiniams (pavyzdžiui, santuokos, priklausymo tam tikroms organizacijoms, stojimo į kunigų seminarijas, varžymosi sporte, naudojimosi viešosiomis rūbinėmis, paplūdimiais bei tualetais ir kitais atvejais). Taip pat čia susiduriame su laisvės vadovautis sveiku protu ir įsitikinimais ribojimu. Problema yra ta, kad po medicininių ar teisinių procedūrų, kurios siekia keisti lytį  (lyties tapatybę), žmogaus lytis realiai nepasikeičia, tačiau aplinkiniai yra verčiami jo iliuziją laikyti tiesa. Pavyzdžiui, kai kuriose valstybėse asmenys yra baudžiami už klaidingų įvardžių naudojimą.

Tikimės, kad nepaisant LGBT šalininkų spaudimo, šis mokslu ir sveiku protu pagrįstas įstatymo projektas jau greitai sulauks politinio palaikymo. Esame pasirengę dirbti kuo labiau tobulindami ir gindami šį pasiūlymą.


Įstatymų pataisų, leidžiančių embrionų naikinimą, projektai

Aštuoni Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai užregistravo Pagalbinio apvaisinimo ir Biomedicininių tyrimų etikos įstatymų pataisas. Jomis siūlyta įteisinti dirbtinio apvaisinimo būdu sukurtų ir užšaldytų embrionų naikinimą bei biomedicininius tyrimus su embrionais ir žmogaus vaisiumi.

Šiuo metu Pagalbinio apvaisinimo įstatymas numato, kad pagalbinio apvaisinimo metu sukurtą ir į moters organizmą neperkeltą embrioną naikinti draudžiama. Liberalai siūlo, kad sukurti ir į moters gimdą neperkelti embrionai būtų saugomi nuo 2 iki 10 metų, o dėl tikslaus saugojimo termino spręstų pagalbiniu apvaisinimu pasinaudojusi pora. Lygiagrečiai numatoma leisti naikinti embrionus pasibaigus saugojimo terminui  arba tais atvejais, kai nebūtų poros sutikimo dėl saugomų embrionų panaudojimo donorystei, jeigu vienas arba abu sutuoktiniai (sugyventiniai) mirtų arba jeigu nutrūktų jų santuoka ar registruota partnerystė.

Tuo tarpu Biomedicininių tyrimų etikos įstatymą siūloma pataisyti numatant galimybę atlikti biomedicininius tyrimus su embrionais, kas šiuo metu yra draudžiama.

Siūlymas naikinti žmogaus embrionus arba atlikti bandymus su jais yra tiesiogiai nukreiptas prieš aukščiausią žmogaus vertybę – gyvybę, dėl to yra neetiškas ir nepriimtinas. Tai rodo utilitaristiniu požiūriu paremtą požiūrį į žmogų, o negimusią gyvybę traktuoja kaip mokslinių tyrimų „žaliavą“. Embrionų saugojimo ar naikinimo neturėtų lemti finansiniai argumentai, kuriuos savo pasiūlymui pagrįsti pateikia pataisų autoriai. Žmogaus gyvybė yra neįkainojama.

Praėjusią savaitę parlamentarai nesutiko liberalų pataisų, kurios leistų naikinti embrionus, įtraukti į Seimo posėdžio darbotvarkę. Po tokio Seimo sprendimo buvo sukeltas skandalas dėl Seimo nario P. Urbšio prašymo, kad pataisų, siūlančių naikinti negimusią žmogaus gyvybę, nepristatinėtų kūdikio besilaukianti parlamentarė. Kviečiame paskaityti įdomų komentarą, kuriame analizuojama, ar tikrai tokiu pasisakymu P.Urbšys padarė šiurkštų etikos pažeidimą, diskriminavo moteris, bei kalbama apie  politikų teisę viešai ginti atstovaujamus vertybinius interesus.

Antradienio Seimo seniūnų sueigoje buvo sumaniai pasinaudota šurmuliu dėl P. Urbšio pasisakymo ir pasiekta, kad liberalų pataisos kitą savaitę vėl grįžtų į Seimo darbotvarkę. Informuosime Jus apie svarstymo eigą.


Su linkėjimais,

​​​​​​​LVI komanda








Jeigu norite atsisakyti naujienlaiškio, spauskite čia