͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ 
Is this email not displaying correctly? View it in your browser.
Image description

LVI naujienos:

specialusis numeris

2024-06-05

LVI tyrimas: kandidatų į Europos Parlamentą nuostatos

Mieli skaitytojai,



birželio 9 dieną vyks rinkimai į Europos Parlamentą (EP), kuriuose dalyvauja 15 politinių partijų iš kurių rinksime tik 11 Lietuvos atstovų į Europos parlamentą. Laisvos visuomenės institutas (LVI) atliko tyrimą, siekdamas išsiaiškinti kandidatų į EP politines nuostatas visai visuomenei ir demokratijai svarbiais žmogaus gyvybės ir orumo, šeimos ir lytiškumo ir nacionalinio suvereniteto klausimais. Tikimės, kad tai padės mūsų skaitytojams lengviau apsispręsti, kam atiduoti savo balsą jau šį sekmadienį vyksiančiuose rinkimuose.

    Kandidatų į Europos Parlamentą nuostatos šeimos, lytiškumo, gyvybės, nacionalinio suvereniteto klausimais

    EP rinkimai nėra populiarūs tarp mūsų šalies rinkėjų (tiesą sakant, ne tik mūsų šalies). Natūralu, kad piliečiai nelabai jaučia, kokią įtaką jų kasdieniam gyvenimui daro apie pusantro tūkstančio kilometrų nuo jų namų nutolusi, tarsi ir demokratiškai išrinkta asamblėja, kuri, kita vertus, pasižymi sunkiai apibrėžiamu demosu ir eiliniam europiečiui menkai suvokiamomis procedūromis bei galiomis.

    Artėjant EP rinkimams, prasminga būtų pakalbėti apie nuostatas, kurias politikai atstovauja užėmę EP postą. Tai ypač svarbu žinant, kad europinės politikos darbotvarkėje, greta ekonominių, aplinkosauginių ir kitų problemų, nuolat svarstomi vertybiniai, moraliniai klausimai, turintys įtakos tiek visos ES, tiek ir atskirų nacionalinių valstybių ateities vektoriams.

    Todėl LVI atliko tyrimą – peržiūrėjo 2019–2024 m. EP svarstytus klausimus, susijusius su žmogaus gyvybės ir orumo apsauga, šeimos samprata, lytiškumu, nacionalinių valstybių ir Europos Sąjungos jurisdikcijos ribomis šeimos, LGBT teisių ir lytinės tapatybės klausimais ir šių klausimų kontekste analizavo kandidatų į EP nuostatas.

    

    Lietuvos į EP deleguotų narių, kandidatuojančių kitai kadencijai, pozicija buvo įvertinta išanalizavus jų 2019-2024 m. balsavimus EP posėdžiuose. Naujų kandidatų nuostatos buvo įvertinamos pagal jų atsakymus į LVI pateiktas užklausas, kur kandidatai nurodė, kaip jie balsuotų už EP svarstytus įstatymų projektus. Tiek dabartinių europarlamentarų, tiek naujų kandidatų į EP atveju vertinome 10 balsavimų / atsakymų, susijusių 2019–2024 m. EP svarstytomis teisėkūros iniciatyvomis, įtvirtinusių arba suvaržiusių visuomenės laisvę. Šių teisėkūros iniciatyvų sąrašą galite rasti čia.

    

    Tyrimo pagrindinis tikslas – informuoti Lietuvos visuomenę apie EP nario mandato siekiančių politikų nuostatas minėtais klausimais

    Kokių nuostatų laikosi perrinkimo siekiantys Lietuvos europarlamentarai?
    Image description

    Pradėti reikėtų nuo dabartinių Lietuvoje išrinktų europarlamentarų, kurie artėjančiuose birželio 9 d. EP rinkimuose siekia dar kartą gauti tautos pasitikėjimą ir tęsti darbus Briuselyje bei Strasbūre. Iš viso tokių yra devyni: socialdemokratai Vilija Blinkevičiūtė ir Juozas Olekas, Regionų partijos narys Stasys Jakeliūnas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų atstovas Bronis Ropė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis, liberalas Petras Auštrevičius ir Tėvynės sąjungos atstovai Rasa Juknevičienė, Andrius Kubilius ir Liudas Mažylis. Perrinkimo nebesiekti nusprendė tik Aušra Maldeikienė ir buvęs Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskich.

    

    Dabartiniai europarlamentarai per paskutiniąją kadenciją turėjo ne vieną progą plenariniuose posėdžiuose išreikšti savo nuostatas vertybiniais klausimais. Šiuos klausimus galima suskirstyti į tris grupes: žmogaus gyvybės ir orumo klausimai; šeimos ir lyties sampratos; nacionalinių valstybių ir ES jurisdikcijos ribų šeimos ir LGBT teisių srityje klausimai.

    

    LVI analizuotais vertybiniais klausimais konservatyviausią poziciją tarp perrinkimo siekiančių Lietuvos europarlamentarų užima V. Tomaševskis, kai kuriais klausimais konservatyviu, ko gero, galima laikyti ir B. Ropę. Šiuose rinkimuose LVŽS sąrašą į EP veda tikrai konservatyvus politikas Aurelijus Veryga, o B. Ropė yra antroje vietoje. Panaši situacija ir TS-LKD rinkimų sąrašu: pirmą ir antrą vietą jame užima politikai progresyvistai A. Kubilius ir R. Juknevičienė, o trečioje vietoje – gerokai konservatyvesnis Seimo narys Paulius Saudargas, kuris, panašu, turi didesnius šansus tapti naujuoju EP nariu, negu ketvirtoje sąrašo pozicijoje esantis ir perrinkimo siekiantis L. Mažylis. Liberalų sąjūdis ir socialdemokratai – bent jau EP politiniame kontekste yra nuosekliai progresyvistinės politinės jėgos.

    Perrinkimo siekiančių europarlamentarų veiklos analizė

    Likusių kandidatų į Europos Parlamentą nuostatos

    Image description

    Siekdamas geriau išsiaiškinti kandidatų į EP nuostatas, LVI pakvietė visų kandidatų į EP sąrašų pirmajame dešimtuke esančius politikus dalyvauti apklausoje ir pareikšti savo nuomonę 2019–2024 m. EP svarstytais vertybiniais klausimais (tais pačiais, pagal kuriuos buvo analizuoti dabartiniai EP nariai iš Lietuvos).

    

    Kuri partija galėtų būti apibūdinama kaip nuosekliausiai ginanti konservatyvias vertybes? LVI atliktas tyrimas rodo, kad tokiomis galėtų būti įvardijama Nacionalinis susivienijimas (NS) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Nors konservatyvias nuostatas išreiškė nemažai kitų į EP kandidatuojančių politikų, šių politinių jėgų atstovai buvo atviriausi ir aktyviausi deklaruodami savo pažiūras ir pademonstravo vieningą požiūrį dėl 2019–2024 m. EP svarstytų ir šiame tyrime LVI keltų moralinių-vertybinių klausimų. Tai rodo šių politinių jėgų pažiūrų nuoseklumą ir tvirtą apsisprendimą dėl savo ginamų vertybių.

    

    Tarp parlamentinių partijų link konservatyvių vertybių atstovavimo linksta ir Darbo partija, nors LVI tyrimo kontekste jų kandidatai į EP atsiskleidė kaip pakankamai neapsisprendę EP darbotvarkėje svarstomais vertybiniais klausimais. Tėvynės sąjunga, kuri plačiojoje visuomenėje vis dar žinoma kaip konservatorių partija, vertinant jos veiklą EP, sunkiai telpa į konservatyvių vertybių rėmus. Kita vertus, mandato EP siekiantis partijos vicepirmininkas P. Saudargas, išlaikydamas konservatyvesnę liniją, yra vienas iš keleto TS-LKD partijos politikų, mėginančių paneigti šios politinės jėgos liberalėjimo tendencijas.

    

    Image description

    Kviečiame pasiklausyti Marijos radijo bei XFM laidų, kur Laisvos visuomenės instituto valdybos narys dr. D. Alekna, LVI tyrėjas, politologas Š. Legatas ir LVI direktorė D. Karvelienė pristato LVI atliktą tyrimą ir jo rezultatus.

    Laidoje apžvelgti šie klausimai:

    

    • Kuo svarbūs Europos parlamento rinkimai Lietuvai ir Europai?

    • Kokių nuostatų kandidatai į EP laikosi šeimos ir lytiškumo klausimais?

    

    • Ką žmogaus gyvybės ir orumo klausimais (pvz., surogacijos, abortų, spermos ir embrionų donorystės ir kt.) mano kandidatai į EP?

    

    • Ar nacionalinis suverenitetas yra svarbus šaliai? Ar kandidatai į EP tam tikrus vertybinius teisėkūros klausimus (šeima, gyvybės apsauga ir kt.) mieliau paliktų spręsti nacionalinių valstybių ar Europos Sąjungos jurisdikcijos ribose?

    

    • Šiais metais į EP savo kandidatus kelia net 15 partijų, kuri ar kurios iš jų labiausiai atspindi krikščioniškąją, konservatyviąją liniją? Ar partijos, kurių pavadinimuose yra žodžiai „krikščioniškosios, „krikščioniškų, „krikščionys ir t. t., iš tikrųjų atspindi krikščioniškas, konservatyvias nuostatas?

    Prisidėk prie LVI veiklos

    Jei Jums priimtinos Laisvos visuomenės instituto nuostatos ir palaikote Instituto veiklą, kviečiame prisidėti prie veikos tęstinumo užtikrinimo finansine parama. Šuo metu Institutas ne tik vykdo savo įprastinę veiklą, bet ir dalyvauja teismų kovose, ginant sąžinės, žodžio ir įsitikinimų laisvę. Jūsų parama mums yra labai svarbi. Dėkojame už Jūsų palaikymą. Plačiau skaitykite čia.

    Linkėjimai

    Laisvos visuomenės instituto komanda

    If you want to unsubscribe, click here.