͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ 
Is this email not displaying correctly? View it in your browser.
Image description

LVI naujienos

2023-07-13

LR Seimo sesijos pabaiga: ruošiama dirva surogacijai ir genderizmo plėtrai

Mieli skaitytojai,

LR Seimo pavasario sesija oficialiai baigta. Lietuvoje vyksta kitas svarbus istorinis momentas – NATO viršūnių susitikimas, kurį dauguma jei ne gyvai, tai bent jau per televizoriaus ekraną stebi ar klausosi žinių per radiją. Daug kalbama apie valstybių fizinį saugumą, gynybą nuo išorės priešo, tačiau verta neužmiršti ir Lietuvoje pastaruoju metu vis agresyviau įgyvendinamos „ideologinės kolonizacijos“.

Pasibaigusios Seimo pavasario sesijos pabaigoje vėl siūlyti įvairūs kontroversiški įstatymų projektai: pagalbinio apvaisinimo paslaugų plėtra, kartu siekiant ilgainiui plėtoti ir surogatinės motinystės pramonę Lietuvoje, taip pat sugrįžta prie Stambulo konvencijos klausimo. Šių diskusijų ir svarstymų tęsinį greičiausiai pamatysime ir LR Seimo rudens sesijoje. Tad trumpai apie visa tai, kad vasaros laikotarpiu nepasimirštų baigiamieji šios Seimo sesijos akcentai.


Šiame naujienlaiškyje skaitykite:

  • Lietuvoje pamažu bandoma įteisinti surogatinės motinystės paslaugas;
  • Lietuva bando įšokti į Vakaruose jau nuvažiuojantį „trans traukinį“?

        LIETUVOJE PAMAŽU BANDOMA ĮTEISINTI SUROGATINĖS MOTINYSTĖS PASLAUGAS

        Birželio 8 d. LR Seimas po pateikimo nepritarė medicinos verslo interesus turėjusiam tenkinti, M. Danielės registruotam įstatymo projektui, kuriuo norėta, be kita ko, leisti ir vienišų sveikų moterų pagalbinį apvaisinimą, tuo pačiu skatinant ir betėvystę šalyje.

        Image description

        Kaip komentuoja Rengimo šeimai asociacijos pirmininkas, teisininkas Ramūnas Aušrotas, tokiais siūlymais ir pagalbinio apvaisinimo paslaugų plėtra Lietuvą ruošiamasi paversti surogatinės motinystės pramonės šalimi. „2020 m. prasidėjus kovido pandemijai ir įvedus karantino režimus, į viešą erdvę išlindo faktas, kad Ukraina yra Europos surogatinių motinų donorė. Tada, reaguodami į šią rafinuotą moterų išnaudojimo ir prekybos žmonėmis praktiką, su Vilija Aleknaite–Abramikiene inicijavome Seimo rezoliuciją dėl visų formų surogacijos panaikinimo. Ir nors Lietuvoje surogacija yra draudžiama, labai nustebome sutikę didelės Seimo narių dalies pasipriešinimą“, – rašo R. Aušrotas.

        Jo teigimu, „tai yra indikacija, jog Lietuvoje ruošiama dirva surogacijos įteisinimui. Trumpam pasirodė ir išnyko LR SAM parengtas būtent tai siūlantis įstatymo projektas. Surogacija yra kompleksinis dalykas, apimantis pagalbinį apvaisinimą, nėščiųjų priežiūrą, teisinių dokumentų (gimimo liudijimų) sutvarkymą. Surogatinė motina gali būti iš vienos šalies, pati pagalbinio apvaisinimo procedūra gali būti atliekama ir gimimo liudijimas išduodamas kitoje, o dokumentai legalizuojami – trečioje šalyje. Surogacijos įteisinimo Lietuvoje siekis nereiškia, kad Lietuvos moterys puls nuomoti savo gimdas. Jis greičiau reiškia, kad Lietuvos gydymo įstaigos, jau šiuo metu atliekančios pagalbinio apvaisinimo paslaugas, tai darys surogatinėms motinoms iš trečiųjų šalių. <...>

        Image description

        Verslo grobuonių žvilgsniai krypsta į Lietuvą, kuri turi išvystytą medicinos infrastruktūrą, kur jau ne vienerius metus tiekiamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos, kurioje egzistuoja Civiliniam kodeksui prieštaraujanti nuostata, jog lytinių lastelių donorai (biologiniai tėvai) netenka teisės į tėvystę (ši norma pagal anologiją gali būti taikoma ir surogacijai). Visai ne atsitiktinai Morgana Danielė siūlė leisti pagalbinio apvaisinimo būdu apvaisinti sveikas vienišas moteris.“ Visą R. Aušroto straipsnį skaitykite čia.

        Primename, kad Laisvos visuomenės institutas 2021 m. kartu su kitomis organizacijomis inicijavo viešą kreipimąsi į LR Seimą, Sveikatos apsaugos ministrą dėl surogacijos įteisinimo Lietuvoje. Rašte buvo rašoma, kad „Toks įstatymas yra etiškai nepateisinamas, nes vaiką vertina, kaip daiktą, kurį bet kokia kaina siekia įsigyti suaugusieji, ir moterį paverčia išnaudojamu objektu - inkubatoriumi, skirtu kitų tėvų vaikams išnešioti ir pagimdyti.“ Taip pat rašte buvo priminta ir 2020 m. birželio 25 d. LR Seimo priimta rezoliucija „Dėl visų formų surogacijos pasmerkimo“.

        LIETUVA BANDO ĮŠOKTI Į VAKARUOSE JAU NUVAŽIUOJANTĮ „TRANS TRAUKINĮ“?

        Anot psichoterapeuto dr. Gintauto Vaitoškos, ilgus metus tyrinėjančios transgenderizmo reiškinį, kylanti lytį norinčių pasikeisti asmenų banga yra keista, nes „absoliuti dauguma „pasikeisti“ norinčių jaunuolių neturėjo gilaus „lyties disforijos“ sutrikimo vaikystėje. Tokių, pasak amerikiečių diagnostinio žinyno, yra apie 0.009 proc. berniukų ir dukart mažiau mergaičių. Todėl daugelis tyrėjų, kad tokia gausybė transgender jaunuolių kilo iš socialiniuose tinkluose įsivyravusios ir galingos transgender tapatybės mados.

        Image description

        Kaip teigia G. Vaitoška, vis dėlto „trans traukinys“ Vakaruose jau nuvažiuoja. „Vaizdžiai kalbant, tie kenčiantys žmonės atsibunda iš „transo“. Nei šių žmonių, nei šiame sumišime tebegyvenančių, kaltinti negalima – juos veikia sudėtingi visuomenės procesai, sąlygoję gender ideologijos įsigalėjimą. Kaip kalbėjome aukščiau ir kaip rodo tyrimai, daugelis norinčių gimtį pakeisti jaunuolių, dar prieš šį norą jautė nerimą, depresiją, buvo varginami autistinio spektro sutrikimų, o naujasis kultūrinis „memas“ juos įtikino, kad sprendimas yra tik toks. Dėl sugrįžtančiųjų didelio skaičiaus Švedijos, Suomijos, Norvegijos ir Jungtinės Karalystės medikai pastaraisiais metais neberekomenduoja nei priešingos gimties hormonų, nei sveikų vyrų kastravimo ar krūtų nupjovimo, kartais šalinant ir gimdą bei kiaušides, moterims. Bent iki 25 m. amžiaus, kada, kaip sako neuromokslas, pilnai susiformuoja žmogaus gebėjimas vertinti dabartį ir ateitį.

        Švedai apie vieną tokių merginų sukūrė dokumentinį filmą „Trans train“. Ji, kaip ir nemažai kitų, mėgina grįžti į savo moteriškumą. Lengva jai nėra. Tad „trans traukinys“ Europoje jau užstrigo. Vengiant skausmingų patirčių ir negrįžtamų sveikatos sužalojimų, geriau būtų jo nesivyti.“ Visą dr. G. Vaitoškos straipsnį rasite čia.

        Image description

        Liepą pratęsus Seimo sesiją, į Seimo darbotvarkę sugrįžo ir Stambulo konvencijos, kurios pilnas pavadinimas „Europos tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo“, klausimas. Ratifikavus šią konvenciją, į Lietuvos teisinę sistemą būtų įvesta socialinės lyties sąvoka arba, kaip siūloma naujajame vertime, „lytis socialiniu aspektu – socialiai susiformavę vaidmenys, elgsena, veikla ir bruožai, kuriuos tam tikra visuomenė laiko tinkamais moterims ir vyrams“, kuri atvertų kelią lytį traktuoti nebe tik pagal biologinę asmens gimtį, bet „lanksčiau“. Toks traktavimas yra ydingas daugeliu aspektų, tame tarpe ir tuo, kad atvertų kelią vėliau Lietuvoje įvesti laisvą ir lengvai prieinamą lyties keitimą.

        Šį kartą Stambulo konvencijos klausimas į Seimą grįžo kitokiu būdu – pasiūlyta Seimui kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl išvados, ar Stambulo konvencijos 3 straipsnio c ir d punktai, 4 straipsnio 3 dalis ir 14 straipsnis neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Nepaisant to, kad net 77 Seimo nariai nedalyvavo balsavime, tačiau buvusiųjų Seimo salėje užteko šiam pasiūlymui priimti. Su balsavimo rezultatais galite susipažinti čia.

        Image description

        Ir toliau tęsiamas tendencingas Stambulo konvencijos propagavimas, tikinant, kad jos ratifikavimas būtinas kovojant su smurtu artimoje aplinkoje. Pavyzdžiui, liepos 7 d. LRT Radijo ringo laidoje keltas klausimas „ar smurtą prieš moteris galima pažaboti be Stambulo konvencijos?“ „Vos įsigaliojus apsaugos nuo smurto orderiui iš namų iškeldinti keli šimtai žmonių“, o „Stambulo konvencijos neratifikuojame jau dešimtmetį“, – tokiais ir panašiais teiginiais laidoje bandyta suponuoti nuomonę, kad ratifikavus Stambulo konvenciją visos egzistuojančios problemos kaipmat išsispręs.

        Norint pagrįsti Stambulo konvencijos poreikį žongliruojama skaičiais – nuo liepos 1 d. įsigalėjo apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis ir per pirmas 6 dienas iš namų iškeldinta beveik 400 žmonių. Tiesa, skaičiuose trūksta aiškumo: kiek iš šių atvejų buvo užfiksuotas smurtas prieš moteris, kiek prieš vyrus, kiek atvejų susijusių su piktnaudžiavimu alkoholiu bei kokios kitos smurto priežastys buvo fiksuotos.

        Laidoje teisininkė prof. dr. Violeta Vasiliauskienė kalbėjo ir apie tai, kad nors Seimas pradėjo svarstyti siūlymą dėl Stambulo konvencijos kreiptis į Konstitucinį Teismą, tačiau gautas atsakymas nieko iš esmės nepakeistų. Konstitucinis Teismas neturi teisės keisti tarptautinio dokumento turinio, todėl Stambulo konvencijos esmė pasikeisti ir negali. Visuomenėje dažnai mėgstama vertinti dokumento lietuvišką vertimą, tačiau atsakomybės ir įsipareigojimai būtų taikomi pagal oficialią dokumento kalbą t. y. anglų ir prancūzų.

        Apie Stambulo konvencijos problematiką kalbėta dar 2018 m., kai net 316 nevyriausybinių organizacijų iš 9 valstybių kreipėsi į Europos Tarybas (ET) generalinę sekretorę Stambulo konvencijos klausimams B. O’Loughlin, ET generalinį sekretorių T. Jaglandą ir ET Ministrų komiteto pirmininką A. Samuelseną, išreiškiant susirūpinimą dėl Stambulo konvencijos nuostatų. Tuometinė LVI direktorė, teisininkė S. Fernandez Montojo pastebėjo, kad kai kurios šalys Stambulo konvenciją ratifikavo be platesnių diskusijų su visuomene. Tuo tarpu likusios šalys turėjo daugiau laiko įsigilinti į dokumentą ir pastebėjo tendencijas Europos teisėje įtvirtinti mokslinio pagrindo neturinčios gender ideologijos nuostatas. „Ratifikuodamos Stambulo konvenciją valstybės turi aiškiai suprasti, kokius teisinius įsipareigojimus prisiima“, – akcentavo S. Fernandez Montojo.

        Image description

        Dabartinė LVI direktorė Diana Karvelienė sako, kad situacija išlieka tokia pati ir šiandien. „Stambulo konvencijos ratifikavimu bandoma įdiegti mums svetimas ir nepriimtinas gender ideologijos nuostatas. Tik kosmetiškai kaitaliojami pavadinimai: tai „socialinės lyties sąvoka“, tai „lytis socialiniu aspektu“. Lietuvoje yra pakankamai įstatymų projektų, skirtų kovai prieš smurtą, ir dar vieno ideologizuoto tarptautinio dokumento ratifikavimas situacijos nepagerins. Reikėtų prižiūrėti esamų įstatymų vykdymą, o ne kurti/priimti vis naujus.“

        KVIEČIAME SKAITYTI

        Image description

        Vytautas Sinica. Partnerystės įteisinimas – pagalba Kremliaus propagandai, ne Ukrainai

        

        „Partnerystės šalininkai visuotinai traukia tariamą geopolitinį argumentą, kad neįteisinti partnerystės reiškia būti su Rusija / su Putinu / su Kremliumi. Priimti partnerystę – būti su Ukraina ir Vakarais. Ši žinutė pasirinkta kaip raktinė svarstant partnerystės įteisinimą karo fone. Bet ji yra pats grubiausias melas. Ukraina nepripažįsta jokio teisinio statuso homoseksualų santykiams, santuoka Ukrainos Konstitucijoje apibrėžta kaip vyro ir moters, vos 14 procentų ukrainiečių palaiko, kad homoseksualumas turėtų būti priimtinas visuomenei.“

        Kviečiame prisidėti prie LVI veiklos

        Jūsų parama mums labai svarbi. Kviečiame pagal galimybes prisidėti prie Laisvos visuomenės instituto veiklų (straipsnių rašymo, viešinimo, ekspertų išlaikymo, konferencijų rengimo, vertimų ir kt.) finansine parama ir dėkojame už Jūsų palaikymą. Plačiau skaitykite čia.

        Linkėjimai

        Laisvos visuomenės instituto komanda

        If you want to unsubscribe, click here.