͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ 
آیا این ایمیل را در فرمت درست مشاهده نمی کنید؟ در مروگر ببینید
Image description

سلام 🖐

این شماره پنجم خبرنامه ست. بدون خوش آمد.



مثل همیشه، اما این بار نه برای خوشحال کردن من، بلکه به امید دسترسی افراد بیشتری به دنیای آزادتری از اطلاعات خبرنامه رو برای دوستانتون بفرستید.



https://mmehdi.ir/newsletter



آرشیو خبرنامه هم اینجا است.

تغییرات و بهبودها:

● زنده باد استریم

شماره قبل از سختی پیدا کردن لینک دانلود برای فیلم ها گفتم. علیرضا اسکندری پیشنهاد خوب گذاشتن لینک استریم فیلم/ سریال رو داد؛ و از این شماره به بعد به جای لینک دانلود، لینک استریم رو می گذارم. ممنون پرفسور 🙌

● اضافه کردن «بخش ویژه»

با توجه به اتفاقات اخیر، و احتمالاً آینده، تصمیم گرفتم که یک بخش ویژه به خبرنامه اضافه کنم که بتونم توی اون بخش به اون اتفاق بپردازم. بخش ویژه این شماره، درباره دسترسی به دنیای آزاد اینترنته.

● تشکر بابت کتاب هایی که معرفی کردید

توی شماره قبل، گفتم این شماره از کتاب خبری نیست و شما به من کتاب معرفی کنید. بعد از این، بعضی از بچه ها کتاب معرفی کردند که گفتم خوبه از همینجا ازشون تشکر کنم؛ علیرضا و محمد حسین، که کتاب معرفی کردند و دایناسور گیاه خوار که مجموعه آثار صمد بهرنگی رو بهم هدیه داد. 

Image description

«ک مثل کین خواهی»، داستان یک شخصیت انقلابی به نام V رو در یک پادآرمانشهر و در آینده ای نزدیک روایت می کنه که در اون، V یک انقلاب رو شروع می کنه.

ایده این فیلم از کمیک های آلن مور اومده و واچوفسکی ها زحمت نوشتنش رو کشیدن. پس با یک داستان قوی طرف هستیم.

بیشتر از این چیزی به نظرم نمیاد در وصف این فیلم. هر زمانی که این فیلم رو می دیدید لذت می بردید ازش اما در «مقطع حساس کنونی» به نظرم لذت دیدن این فیلم دو چندانه.

دو نقل قول از V


People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people.

There's no certainty - only opportunity.



تماشای آنلاین

توضیح: اگه نتونستید از لینک بالا فیلم رو ببینید؛ زحمت پیدا کردن و تماشای فیلم به گردن خودتونه.

Image description

بی پلاس | زنان نامرئی



وقتی فراموش می‌کنیم نیمی از بشریت را به‌حساب بیاوریم چه اتفاقی می‌افتد؟ این اپیسود جواب این سواله.



بی پلاس درباره این اپیسود نوشته:



کرولاین کریادو پرز در کتاب زنان نامرئی نشان می‌دهد که در جمع کردن داده‌ها و در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری خیلی جاها فرض را بر این گرفته‌ایم که «آدم» یعنی «مرد»؛ و «زن» یک واریاسیونی از آدم بودن یا همان مرد بودن است. این فرض هم در موارد زیادی پنهان است و افراد -مخصوصاً‌ مردها- و نهادها و ساختارهای اجتماعی متوجه این پیش‌فرض نیستند.

برای “منطقی” عمل کردن خیلی وقتها سراغ دیتا می‌رویم. اما انگار سوگیری در دیتا، و همین‌طور نبود یا کمبود دیتایی که بر اساس جنسیت تفکیک شده باشد باعث می‌شود در موارد متنوع و خیلی مهمی حتی نتوانیم متوجه تبعیض جنسی بشویم.



لینک زیر شما رو میبره به سایت بی پلاس که از اونجا، هم میتونید به صورت مستقیم و هم از طریق اپ های پادگیر به این اپیسود گوش بدید.

بی پلاس | زنان نامرئی
Image description

یک پلی لیست

هنر اعتراض همیشه برای من جذاب بوده و هست. توی این پلی لیست تعدادی از موسیقی های اعتراضی رو می تونید گوش کنید.

(قاعدتاً همه این موسیقی ها مطابق سلیقه و مورد تایید من نیستن. نه محتوا و نه فرمشون. ولی شنیدنشون خالی از لطف نیست.)

Image description

در حاشیهٔ راجر روزنبلات| محمد رضا شعبانعلی

توی این مدت، نتونستم به اندازه کافی وبلاگ ها رو بخونم و ببینم چی مناسب خبرنامه ست.

اطلاعیه حضوری شدن دانشگاهم اومده بود و درگیر بستن پروژه ها و آمده شدن برای اومدن به دانشگاه شدم و بعدتر هم جاگیر شدن توی خوابگاه اجازه نمی داد.

این نوشته محمدرضا رو اما این بین خوندم و اینجا گذاشتم تا شما هم بخونیدش.

در حاشیهٔ راجر روزنبلات| محمد رضا شعبانعلی
Image description

هانا آرنت| آیشمن در اورشلیم

آیشمن در اورشلیم با زیر عنوان در باب ابتذال شر، کتابی از هانا آرنت هست که چندین بار و از چندین نفر مختلف تعریفش رو شنیده بودم.

گفتم بد نیست که این کتاب رو به شما هم معرفی کنم و با هم مشغول مطالعه اون بشیم.

برای شروع و آشنایی بیشتر می تونید خلاصه کتاب رو از بی پلاس بشنوید.

Image description

و اما بخش ویژه! 

اینجا سعی می کنم ابزارهای مختلف برای دسترسی به دنیای آزاد رو بهتون معرفی کنم و در صورت امکان در اختیارتون بگذارم.

همین اول بگم که این ابزارهایی که در ادامه معرفی می کنم همه برای کاربری عادی و روزانه اینترنت مناسب هستند و اگر نیاز خاصی دارید و کمک بیشتری می خواید کافیه توی تلگرام بهم پیام بدید تا ببینم چطور می تونم برای وصل کردنتون به دنیا کمک تون کنم.



پروتون وی پی ان

این چند وقت از جاهای مختلفی تعریف پروتون وی پی ان و پروتوکل stealthش رو شنیدم؛ بهش یه فرصت بدید: (نیاز به ثبت نام داره)

دریافت



ویندسکرایب

ویندسکرایب دو هفته قبل یک کد داد که کاربران ایرانی با استفاده از اون می تونن ماهانه تا سقف 30 گیگ ازش استفاده کنند. من از اون روز دارم از اکستنشن کروم ویندسکرایب استفاده می کنم و راضیم.

دریافت

پیام رسان المنت

این روزها تقریباً همه به نوعی دنبال جایگزینی برای واتساپ هستند. توصیه اول من تلگرامه و توصیه دومم المنت. اینجا توی وبلاگم درباره المنت نوشتم و از اینجا می تونید المنت رو دریافت و نصب کنید.



جعبه ابزار خاموشی

در توضیح این جعبه ابزار نوشته شده:

«ایران در خاموشی» چهار جعبه‌ابزار قطع اینترنت تهیه کرده است که می‌توانید آن‌ها را در جایی امن دانلود و ذخیره کنید تا در صورت قطعی اینترنت، در دسترس داشته باشید.

بسیاری از این ابزارها از فناوری‌هایی استفاده می‌کنند که هنوز جدید و ناآشنا هستند و در موقعیت‌های واقعی امتحان نشده‌اند. به همین دلیل نمی‌توان به صورت قطعی و روشن پیشنهاد کرد که در شرایطی که ارتباط اینترنتی، محدود و یا کاملا قطع است، کدام یک از آن‌ها خوب عمل می‌کنند‌.

ما در این بخش سعی می‌کنیم تا نقاط قوت بالفعل این ابزارها را نشان بدهیم و در عین حال خطرات امنیتی و ناشناخته‌های بعضی از این ابزارها را نیز مشخص کنیم.

این چهار جعبه‌ابزار شامل جعبه‌ابزار روزمره، جعبه‌ابزار اختلال، جعبه‌ابزار قطع اینترنت و جعبه‌ابزار خاموشی کامل است. از طریق این چهار جعبه‌ابزار می‌توانید ابزارهایی که در حال حاضر برای دستیابی به اطلاعات در حالت روزمره، در هنگام قطعی بخشی از اینترنت، و یا قطعی کامل اینترنت در دسترس هستند استفاده کنید.

دریافت



این شماره رو تقدیم می کنم به همه مبارزان آزادی؛ جادی، عادل طالبی، میلاد نوری و هر عزیز دیگه ای که برای آزادی بیان و بی طرفی شبکه و گردش آزاد اطلاعات ارزش قائله. (توی کانال تلگرام یک یادداشت در این باره نوشتم،‌ از اینجا می تونید بخونیدش.)



این ایمیل بر اساس درخواست شما و از طرف محمد مهدی شفیعی، برای شما ارسال شده است. درصورتی که دیگر نمی خواهید ایمیل ها را دریافت کنید، لغو اشتراک را کلیک کنید.

بقیه جاها هم همراه هم باشیم؟

وب‌سایت
اینستاگرام
کانال تلگرام
اگر می خواهید لغو اشتراک کنید اینجا را کلیک کنید
Sender.net