Декември може да ни се струва по-стресов от други месеци заради многото очаквания, които си налагаме в края на годината - довършването на работните задачи преди празниците, по-наситения социален живот заради пазаруване, семейни и работни събирания. Имате ли очакване да си починете или ви се иска всичко да свърши по-бързо, защото по-скоро сте се настроили да се напрегнете от цялата организация и вълнение?
Споделяме с вас едно есе на Лорънс Йео - писател, илюстратор и разказвач на истории, в което той изследва какво наистина означава да си почиваме. Дали целта е да не правим нищо? Да сме физически активни, докато умът ни почива или обратното? Изводът, до който Лорънс стига, е изумително кратък и в същото време дълбоко въздействащ: истинската почивка е, когато не обвързваме своята себестойност със следващото си действие. Проблемът на културата ни, която е издигнала в култ продуктивността, е, че търсим смисъл и стойност във всяко свое действие: правя това, защото то ще ми донесе еди какво си (повече знание, пари, някакво предимство, растеж и т.н.).Имаме история в умовете си за всяко нещо, с което се захванем, имаме план за ежедневието и живота си, както и очаквания за резултатите, които той ще донесе.
Независимо какво ни предстои да направим, когато не го асоциираме с някакво свое постижение или доказване пред другите и обществото, то можем да го наречен истинска почивка.