‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 
Is this email not displaying correctly? View it in your browser.
Image description

LVI naujienos

2022-02-07

Karšta 2022 metų pradžia Seime: nepavykę bandymai ideologizuoti smurto problemą, įvesti privalomą skiepijimą ir nutraukti finansavimą viešąjį interesą ginančioms NVO

Mieli skaitytojai,2022 metai, kaip ir praėjusieji, žada nemažai iššūkių šeimos bei kitais bendrojo gėrio klausimais, kurių pradžią jau galėjome stebėti LR Seimo rudens sesijos baigiamuosiuose akorduose. Vos prasidėjus metams valdantieji bandė įgyvendinti kelis kontroversiškus pasiūlymus.Šiame naujienlaiškyje skaitykite apie:

 • Bandymą sugrąžinti ideologizuotą Stambulo konvencijos nuostatą;
 • Siekį iš finansavimo konkursų pašalinti visuomeninių interesų gynimu užsiimančias organizacijas;
 • Sąžinės, įsitikinimų ir žodžio laisvės ribojimus Lietuvoje ir Europoje;
 • Užmojį įteisinti vardo ir pavardės keitimą remiantis individualiu savęs „pajautimu“;
 • Kovos už gyvybę aktualias pasaulyje;
 • Skaitiniai

  Bandymai ideologizuoti smurto problemą, tyliai sugrąžinant Stambulo konvencijos nuostatas

  Verta dėmesio valdančiųjų iniciatyva, kurioje netikėtai ėmė figūruoti Stambulo konvencijos nuostata – „smurtas lyties pagrindu“. Tokią nuostatą tyliai bandyta prastumti Žmogaus teisių komitete, ja papildant Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo projektą. Dar praėjusioje Seimo sesijoje Stambulo konvencija dėl kai kurių kontroversiškų nuostatų, taip pat ir „smurto dėl lyties“ sąvokos, buvo sulaukusi daug kritikos. Ši konvencija buvo atmesta kaip Lietuvos teisinėje sistemoje perteklinis (kadangi LR įstatymai visus asmenis gina nuo smurto) ir ideologiškai grįstas (remiasi neomarksistine lyčių kovos doktrina: vyras smurtauja prieš moterį dėl to, jog ji yra moteris, t.y. dėl jos lyties) dokumentas.

  Laisvos visuomenės instituto valdybos narys, teisininkas Vygantas Malinauskas teigia, kad Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo papildymas tarnauja progresyvistinei kairuoliškai darbotvarkei. „Smurto lyties pagrindu“ sąvoka reprezentuoja tarp šiuolaikinių kairiųjų progresyvistų populiarią „tapatybės politikos“ ideologiją, pasak kurios, socialinės grupės yra engiamos dėl jų tapatybės. 

  Image description

  Ši ideologija turi marksistines šaknis: tik kapitalistų klasių kovos paradigmą pakeičia išnaudotojų vyrų ir išnaudojamųjų moterų socialinių grupių paradigma, pagal kurią vyras smurtauja ne todėl, kad jam trūksta moralinio jautrumo, empatijos ar kad alkoholis sunaikino socialinį padorumą, bet todėl, kad jis yra „išnaudotojų klasės“ atstovas, o moterys priklauso „engiamai klasei“.

  Nors po ilgų diskusijų siūlymams Seime nebuvo pritarta, tačiau verta neprarasti budrumo, nes Žmogaus teisių komiteto pirmininkas pareiškė neatmetantis, kad, pavasario sesijoje smurto lyties pagrindu sąvoka bus ir vėl pasiūlyta.

  

  Taip pat kviečiame susipažinti, kaip balsavo frakcijos ir atskiri Seimo nariai.

  Skaityti straipsnįBalsavimo rezultatai

  Bandymai iš finansavimo konkursų pašalinti visuomeninių interesų gynimu užsiimančias nevyriausybines organizacijas

  Sausio 4 d. Laisvos visuomenės institutas ir kitos viešąjį interesą ginančios nevyriausybinės organizacijos kreipėsi į kelis Seimo komitetus, ragindamos nepritarti įstatymo pakeitimui, kuriuo iš visuomeninių organizacijų finansavimo konkursų kaip netinkamos faktiškai būtų pašalintos visos visuomeninių interesų gynimu užsiimančios organizacijos.

  

  Džiugu, kad buvo sureaguota ir atsižvelgta į didžiąją dalį mūsų teiktų pasiūlymų: panaikinti pradinio teikto NVO plėtros įstatymo pakeitimo projekto varianto apribojimai visuomeninių interesų gynimu užsiimančioms organizacijoms, išplėstas viešosios naudos sąrašas, pamatuojamų rezultatų reikalavimai palikti tik viešąsias paslaugas teikiančioms organizacijoms, išbraukta nuostata dėl ekonominės veiklos vykdymo negalimumo.

  Skaityti plačiau

  Sąžinės, įsitikinimų ir žodžio laisvė Lietuvoje ir Europoje

  Image description

  Visae pasaulyje randasi vis daugiau pavyzdžių, kuomet krikščionys imami persekioti ir kaltinti „neapykantos kalba“ dėl to, kad viešojoje erdvėje išsako krikščionišką požiūrį į šeimą, santuoką ir viešąjį gyvenimą. Vienas tokių pavyzdžių, plačiai nuskambėjęs viso pasaulio spaudoje - sausio 24 dieną Helsinkyje prasidėjęs Suomijos krikščionių demokratų parlamentarės Päivi Räsänen teismas už tai, kad ji savo Twitter paskyroje citavo Bibliją, kalbėdama apie homoseksualius aktus. Jai pareikšti kaltinimai dėl neapykantos kalbos kurstymo, prokurorai prašo teismo skirti parlamentarei piniginę baudą, galinčią viršyti 13 tūkst. eurų. Teismo verdikto laukiama vasario 14 dieną.

  

  Teismo procesas prasidėjo po to, kai 2019 metų birželį parlamentarė socialiniuose tinkluose išreiškė abejonę, ar krikščionims tinka remti LGBT renginį „Pride 2019“, ir pridėjo nufotografuotą ištrauką iš Laiško Romiečiams (1, 24–27). Ši byla – ypatingos svarbos, nes gali tapti teisiniu precedentu aktyvistams, siekiantiems išstumti krikščioniškų pažiūrų politikus iš viešosios erdvės.

  

  Plačiau apie šią bylą – trumpame vaizdo įraše lietuvių kalba bei internetinėje svetainėje Citizen.go, kurioje taip pat galima pasirašyti peticiją už tai, kad Suomijos parlamentarei būtų panaikinti kaltinimai dėl „etninio kurstymo“ ir „neapykantos kalbos.

  

  ****

  Image description

  Šiemet minime 50-ies metų sukaktį nuo pirmojo Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos numerio pasirodymo. Kardinolas Sigitas Tamkevičius Kroniką redagavo vienuolika metų ir beveik tiek pat laiko už šią savo veiklą praleido lageriuose ir kalėjimuose.

  

  Kalbėdamas apie vis augantį pavojų krikščionims nukentėti dėl viešai deklaruojamų savo pažiūrų, kardinolas interviu metu perspėjo:

  „Genderistinė ideologija eina kaip buldozeris. Ir šiandien aš jau galiu palyginti tai, ką mačiau prieš daugiau nei penkiasdešimt metų, ir tai, kas vyksta dabar. Visiškai panašu, kaip du vandens lašai. Tada marksistinė ideologija kaip buldozeris ėjo per žmonių protus, žmonės buvo verčiami prisitaikyti prie tos ideologijos. Žmonės negalėjo viešai deklaruoti kai kurių savo įsitikinimų, turėjo juos laikyti savo širdyse. Tylėti.

  

  Panašiai ir šiandien. Gali ką nori tikėti, bet išoriškai turi prisitaikyti prie naujos ideologijos, kuri faktiškai yra marksistinė ideologija. Žmonės, prieš garsiai kažką pasakydami, turi pagalvoti, ar nebus apkaltinti dėl neapykantos kalbos.“

  Skaityti interviu

  Užsimota įteisinti vardo ir pavardės keitimą remiantis individualiu savęs „pajautimu“

  Paskutinę 2021 m. darbo dieną teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska pasirašė įsakymą, kuris leis „translyčiams asmenims“ pasikeisti asmenvardžius tapatybės dokumentuose. Tam reikalinga psichiatro išvada apie transseksualumą, o medicininio lyties pakeitimo patvirtinimo nebus reikalaujama.

  

  Pagal dabar galiojančias asmenvardžių keitimo taisykles, šie duomenys turi atitikti pareiškėjo lytį, neprieštarauti gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai. Pakeitime transseksualams daroma išimtis, jie asmenvardžius galės pasirinkti, „jei nori turėti kitai lyčiai būdingas vardo ir pavardės formas“.

  

  Teisingumo ministerijos pranešime teigiama, jog „sąvoka „lyties pakeitimas“ neturi būti siejama vien tik su chirurginiu negrįžtamu biologinės lyties pakeitimu, taip siaurinant „medicininio būdo“ sąvoką, o turi būti suprantama plačiau ir suvokiama kaip paties asmens psichologinis savęs sutapatinamas su konkrečia lytimi“.

  

  Taigi ministrė užsimojo įteisinti vardo ir pavardės keitimą remiantis individualiu savęs „pajautimu“, kuris esą gali neatitikti biologinės lyties. Lyties tapatybė galės tapti pagrindu pasikeisti asmens dokumentuose fiksuotus asmenvardžius. Lytis dokumentuose išliks nepakitusi, t.y. sulauksime vyrų, kurie turės moterišką vardą, pavardę ir moterų, kurios turės vyriškus asmenvardžius.

  

  Tapatybių politika šiandien yra tapusi vienu svarbiausių Vakarų pasaulio tariamų žmogaus teisių dienotvarkės punktu, segmentuojančiu visuomenę įvairiais pjūviais (pagal rasę, lytis ir pan.). Tapatybių teorijos ištakos – marksizmo klasių kovos ir engiamų grupių idėja.

  Skaityti plačiau

  Abortai – pagrindinė mirties priežastis pasaulyje: dešimtys tūkstančių žygiavo, kad tai sustabdytų

  Jau antrus metus iš eilės abortai yra pagrindinė žmonių mirčių priežastis visame pasaulyje – dėl abortų miršta tris kartus daugiau žmonių nei dėl užkrečiamųjų ligų. Pagal pasaulinę statistikos svetainę Worldometers.info, per pirmąsias dvi šių metų savaites pasaulyje nuo koronaviruso mirė apie 100 000 žmonių. Tai net 17 kartų mažiau nei padaryta abortų (1 700 000). 2021 m. buvo padaryta apie 42,6 mln. abortų ir tai sudaro 42 procentus visų mirčių (iš viso tais metais mirė 101,5 milijono žmonių). Skaityti plačiau čia.

  

  ***

  Apniukęs oras nesustabdė maždaug 20 000 prancūzų – daugiausia jaunų, – sausio 16 d. prisijungusių prie kasmetinio Paryžiuje vykusio Žygio už gyvybę (pranc. Marche pour la vie). Po kelių dienų, sausio 21-ąją, Žygis už gyvybę surengtas ir JAV sostinėje Vašingtoje, – čia su šūkiais, kviečiančiais saugoti dar negimusių kūdikių gyvybes, žygiavo apie 150 000 žmonių.

  

  Šiais metais JAV laukiama lemtingu galinčio tapti Aukščiausiojo Teismo sprendimo Misisipės byloje, kurioje sprendžiama, ar abortų draudimas prieš vaisiaus gyvybingumą neprieštarauja šalies Konstitucijai (iki šiol JAV valstijoms leidžiama priimti aborto apribojimus tik nuo vėlyvo nėštumo). Šis klausimas į Aukščiausiąjį Teismą pateko po to, kai Misisipės valstijose uždrausti abortai nuo 15-os nėštumo savaitės.

  

  Ekspertų teigimu, jeigu Teismas priimtų Misisipės valstijai palankų sprendimą, tai reikštų faktinį sprendimo Roe v. Wade byloje, kuria privalomai įteisinti abortai visose JAV valstijose, atšaukimą ir leistų to norinčioms valstijoms net ir visai uždrausti abortus. Plačiau skaityti čia.

  Skaitiniai

  Image description

  Prof. Alvydas Jokubaitis: „Konstitucinė teisė nebeturi ryšio su ją įsteigusia tauta, nes teisėjai mano turį ją apsaugoti nuo jos pačios. Eiliniams piliečiams pabandžius pasakyti savo žodį, būtinai pasigirsta politinės valdžios keiksmažodžiai. Valdžia savo priklausomybe nuo išorės veiksnių vis labiau pradeda neklausyti piliečių. Viskas pagrįsta prielaida „Mes jus, neapsišvietusius, priversime būti panašiais į mus apsišvietusius“. Teisininkai, ekonomistai, Briuselio biurokratai, „duomenų mokslininkai“ ir kitų sričių ekspertai mano žiną, ko reikia tautai.“

  Skaityti plačiau
  Image description

  Prof. Jordan Peterson:Šiuo metu pasiekėme tokį tašką, kuomet rasė, etninė priklausomybė, „lytis“ ar seksualinė pirmenybė pripažįstama pagrindine kiekvieno asmens charakteristika (kaip ir tikėjosi radikalūs kairieji), o antra, dabar tai traktuojama kaip svarbiausia kvalifikacija siekiant studijuoti, atlikti mokslinius tyrimus ar įsidarbinti.

  Skaityti plačiau

  Kviečiame prisidėti prie LVI veiklos

  Jūsų parama mums labai svarbi. Kviečiame pagal galimybes prisidėti prie Laisvos visuomenės instituto veiklų (straipsnių rašymo, viešinimo, ekspertų išlaikymo, konferencijų rengimo, vertimų ir kt.) finansine parama ir dėkojame už Jūsų palaikymą. Plačiau skaitykite čia.

  Linkėjimai

  Laisvos visuomenės instituto komanda

  If you want to unsubscribe, click here.