͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ 
Is this email not displaying correctly? View it in your browser.
Image description

LVI naujienos

2022-08-08

Visuomenė tos pačios lyties asmenų šeimų įteisinimo klausimą nori spręsti referendumu, tam pritaria net ir valdančiųjų elektoratas

Mieli skaitytojai,

valdantiesiems bandant gudrauti ir vietoj partnerystės tos pačios lyties asmenų šeimas įteisinti neva lyčiai neutralios civilinės sąjungos vardu, didžioji dalis Lietuvos gyventojų tai supranta ir tam nepritaria. Tai matyti iš Laisvos visuomenės instituto užsakytos reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos. Respondentai – net ir valdančiųjų elektoratas – norėtų, kad šis klausimas būtų sprendžiamas ne Seime įstatymu, o referendumu keičiant Konstituciją. Naujienlaiškyje dalinamės išsamia šios apklausos apžvalga.

Dar viena svarbi aktualija: šiemet švenčiant Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos – kovos už žodžio laisvę simbolio – 50-ąsias metines, Lietuvoje vis labiau įsigali vadinamoji cancel, arba atšaukimo, kultūra, kuomet „neteisingai“ kalbantys, „neteisingas“ pažiūras turintys asmenys viešai gėdinami bei šalinami iš bet kokios viešumos ar einamų pareigų. LVI valdybos narė Kristina Zamarytė-Sakavičienė tai tiesiai vadina „Pavliko Marozovo dvasios reinkarnacija“.

Nors mėgaujamės vasara, Lietuva šiuo metu išgyvena demografinę žiemą. Todėl ypač keista, jog kai kurie Seimo nariai daro viską, kad vaikų čia gimtų dar mažiau. Ministras A. Dulkys tikina, kad jau kitų metų pradžioje bus įteisintas medikamentinis abortas, o ideologinė Lygių galimybių kontrolieriaus institucija skelbia apie „kovą prieš diskriminaciją dėl šeiminės padėties“, t. y. siekį panaikinti bet kokias privilegijas vaikus auginančioms šeimoms.


Šiame naujienlaiškyje skaitykite:

  • Atlikta Lietuvos gyventojų nuomonės apklausa dėl Civilinės sąjungos įstatymo;
  • JAV panaikinus „teisę į abortą“, Lietuvoje siekiama įteisinti medikamentinį nėštumo nutraukimą;
  • Lietuvoje pradeda vešėti atšaukimo kultūra.

    ATLIKTA LIETUVOS GYVENTOJŲ NUOMONĖS APKLAUSA DĖL CIVILINĖS SĄJUNGOS BEI ARTIMO RYŠIO PROJEKTŲ

    2022 m. birželio 9-18 dienomis LVI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras Vilmorus atliko reprezentatyvų Lietuvos gyventojų nuo 18 m. požiūrio tyrimą.

    

    Tyrime pateikti trys klausimai, susiję su Seime pateikimo stadiją praėjusių Civilinės sąjungos įstatymo ir Artimo ryšio projektų vertinimu: pritariama ar nepritariama Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuris įteisintų tos pačios lyties asmenų šeimas; kurį LR Seime svarstymui pateiktą projektą – Civilinės sąjungos įstatymo ar Artimo ryšio – labiau palaikytų; kas turėtų spręsti klausimą dėl homoseksualių šeimų įteisinimo – LR Seimas, priimdamas Civilinės sąjungos įstatymą, ar visuomenė, balsuodama referendume dėl Konstitucijos pataisos.

    Image description

    Visiškai pritariantys Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuris įteisintų „tos pačios lyties asmenų šeimas“, nurodė esantys 6,4 proc., greičiau pritariantys – 13,8 proc., greičiau nepritariantya – 14,2 proc., o visiškai nepritariantys – 54 proc. apklaustųjų. 11,7 proc. respondentų teigė šiuo klausimu neturintys nuomonės.

    

    Apklausoje respondentų paklausus, kaip jų nuomone turėtų būti sprendžiamas homoseksualių šeimų klausimas, daugiausia apklaustųjų teigė norintys šiuo klausimu referendumo. Už tai pasisakė 57,7 proc. Už tai, kad tokio pobūdžio reguliavimą turėtų priimti Seimas, pasisakė 14 proc.

    

    Tarp balsuojančių rinkimuose už partijas toks gyventojų noras yra dar konkretesnis. Absoliučiai visų partijų, įskaitant net ir „Laisvės“ partijos rinkėjų didžiausia dalis (44,4 proc.) pasisakė, kad tokiu klausimu būtinas visuomenės referendumas.

    ApklausaIšsami apklausos analizė

    JAV PANAIKINUS „TEISĘ Į ABORTĄ“, LIETUVOJE SIEKIAMA ĮTEISINTI MEDIKAMENTINĮ NĖŠTUMO NUTRAUKIMĄ

    JAV Aukščiausiasis Teismas panaikino moterų teisę į abortus priimdamas istorinį sprendimą, atšaukiantį pusę amžiaus trukusią konstitucinę apsaugą vienu iš labiausiai visuomenę suskaldžiusių ir aršiausias kovas sukėlusių klausimų Amerikos politiniame gyvenime. Teismas panaikino reikšmingą 1973 metų sprendimą byloje „Roe v. Wade“, įtvirtinusį moterų konstitucinę teisę į abortus visoje šalyje, pareikšdamas, kad dabar atskiros valstijos galės pačios leisti arba uždrausti abortus.

    

    Tuo tarpu Lietuvoje planuojama įteisinti medikamentinį nėštumo nutraukimą, nors ši iniciatyva vertinama labai kontroversiškai. Pagal sveikatos apsaugos ministrą A. Dulkį, tikėtina, kad medikamentinis abortas moterims bus prieinamas jau nuo kitų metų sausio.

    Image description

    Tiesa, nei Sveikatos apsaugos ministras, nei medikamentinio aborto palaikytojai nekalba apie medikamentinio aborto pasekmes ar jo rizikas dar negimdžiusioms paauglėms merginoms, kurioms ketinama teikti prioritetą skiriant šį medikamentą.

    

    Mokslinėje literatūroje yra aprašyta nemažai tyrimų, kurie neigia medikamentinio aborto saugumą bei palankumą moteriai. Ši procedūra yra ilgesnė, labiau traumuojanti, dažniau (palyginus su chirurginiu abortu) išsivysto potrauminio streso sutrikimas (Mifepristone U.S. Post-Marketing ADverse Events SUmmary Through 12/31/2018). 30 proc. atvejų nepavyksta nėštumo nutraukti iš pirmo karto, galimas gausus kraujavimas.

    

    Kas gi prisiims visas su šia procedūra susijusias rizikas ir pasekmes? Šiandien kalbama tik apie moters „teisę“ į abortą, tačiau po tuo greičiausiai slepiasi moters „teisė“ nukraujuoti ir prisiimti visą atsakomybę bei su tuo susijusių komplikacijų riziką.

    ATŠAUKIMO KULTŪRA ATKELIAVO Į LIETUVĄ

    Image description

    Dr. Asta Katutė. Skelbiantys toleranciją iš tiesų į Lietuvą neša cenzūrą

    

    „Kaip pažymi cancel culture reiškinį tiriantys mokslininkai, pavojingiausia atšaukimo kultūros dalis yra noras kontroliuoti tai, kas ir kaip sakoma, stengiantis „įveikti“ ne nuomonę, o veikiau ją išsakiusį / ar sprendimą padariusį asmenį.

    

    Nenorint konfrontuoti su pozicija, kuri laikoma politkorektiška, t. y. tam tikruose galios turinčiųjų sluoksniuose yra laikoma „teisinga“, bijant reakcijos bei pasekmių, yra tiesiog pasiduodama spaudimui ir nustojama išsakyti savo tikrąsias pažiūras. Drąsiausieji, kurie toliau viešai kalba, nepaisant cancel culture, ilgainiui sėkmingai pradedami vaizduoti „marginaliais“.“

    

    Image description

    Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Cancel kultūra kaip Pavliko Morozovo dvasios reinkarnacija

    

    „Ironiška, kad šiemet minime Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos 50-ąsias metines ir prisimename dėl laisvo žodžio tremtus, kalintus ir nužudytus. Ir čia pat naujomis formomis cancelinami nepatogūs asmenys.

    

    Ar socialiniuose tinkluose įsitvirtinę naujieji Pavlikai Morozovai turės įgaliojimus reguliuoti, ką galima ir ko negalima sakyti, kokius klausimus draudžiama kelti? Tai priklauso nuo mūsų. Žodžio laisvė gali būti atimta, bet gali būti ir atiduota. Mes ją atiduodame, nutardami, kad „geriau patylėti“. Mes ją atiduodame, kai iš už kampo bailiai žiūrime, kaip doroja mūsų bendramintį.“

    Kviečiame prisidėti prie LVI veiklos

    Jūsų parama mums labai svarbi. Kviečiame pagal galimybes prisidėti prie Laisvos visuomenės instituto veiklų (straipsnių rašymo, viešinimo, ekspertų išlaikymo, konferencijų rengimo, vertimų ir kt.) finansine parama ir dėkojame už Jūsų palaikymą. Plačiau skaitykite čia.

    Linkėjimai

    Laisvos visuomenės instituto komanda

    If you want to unsubscribe, click here.