͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ ͏‌ 
آیا این ایمیل را در فرمت درست مشاهده نمی کنید؟ در مروگر ببینید
Image description

سلام 🖐

به شماره سوم خبرنامه کوله مدیا خوش اومدید.مثل همیشه قبل از رفتن سراغ خبرنامه، خوشحال می شم با فرستادن لینک زیر برای دوستاتون (یا فوروارد کردن خبرنامه) از خبرنامه حمایت کنید :)https://mmehdi.ir/newsletterآرشیو خبرنامه رو هم می توننید از اینجا ببینید.

تغییرات و بهبودها:

● ترنسپرنت کردن تصاویر بخش‌ها

عاطفه عزیز، این مشکل رو بهم نشون داد که وقتی خبرنامه رو توی حالت تاریک (Dark Mode) نگاه کنید، حاشیه تصاویری که استفاده کردم دیده میشه. پس تصاویر رو اصلاح کردم. ممنون عاطفه 🙌

● اصلاح فواصل بلوک‌های متنی از حاشیه‌ها

بلوک های متنی از حاشیه خبرنامه فاصله کمی داشتند و همین موضوع خوانایی متن رو پایین میاورد. از این شماره این مورد هم اصلاح کردم و با چشم های آسوده تری می تونید خبرنامه رو بخونید.

● استفاده بیشتر از ایموجی و بولد کردن

از این شماره از ایموجی ها بیشتر استفاده می کنم و بخش هایی از متن رو هم بولد می کنم تا خوانایی متن بیشتر بشه.

انتخاب تگ لاین
دوست داشتم که وقتی یکی می پرسه خبرنامه کوله مدیا چیه، بتونم بهش یک جواب ساده و یک خطی بدم؛ و یا وقتی شما می خواید خبرنامه رو به بقیه معرفی کنید بتونید خلاصه و سریع این کار رو بکنید. این شد که رسیدم به این جمله:

بسته پیشنهادی مصرف رسانه‌ای

25ام هر ماه

شماره اول خبرنامه رو که منتشر کردم، نوشتم که این خبرنامه رو به عنوان یک گاهنامه در نظر بگیرید که در بازه های زمانی مشخصی منتشر نمیشه. اما الان تصمیم گرفتم که از این به بعد سعی کنم هر 25 ام یک شماره از خبرنامه رو به دستتون برسونم.از سوژه های قبلی چه خبر؟

بخش جدیدی که به خبرنامه اضافه شده، سوژه های قبلی هست. توی این بخش پی سوژه هایی که توی شماره های قبلی درموردشون حرف زدیم رو میگیریم، و درمورد اون ها صحبت می کنیم.

Image description

Chernobyl (2019)

چرنوبیل یه مینی سریال در ژانر، درام و تاریخیه که به فاجعهٔ هسته‌ای چرنوبیل که در آوریل ۱۹۸۶ رخ داده می پردازه.

این مینی سریال که برگرفته از کتاب صداهایی از چرنوبیل است، داستان فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل (در اوکراین کنونی) رو روایت می کند. در این مینی سریال روایت کمتر شنیده شده ای از تلاش های سه داوطلب برای جلوگیری از فاجعه ی اتمی دیگری رو می بینیم. همینطور این مینی سریال، به بهترین شکل نشون میده که دروغ و ناکارآمدی سیستم ها چطور می تونه فاجعه هایی به اندازه چرنوبیل رو رقم بزنن.

قبل از رفتن سراغ وجه معنایی سریال برای من باید بگم، این مینی سریال واقعا به اندازه، پر کشش و خوش ساخته. طراحی صحنه ها، لباس ها و رنگ ها همه و همه در کنار هم فضا و احساسات اون زمان شوروی رو به خوبی برای بیننده تداعی میکنند.اما، روایت این مینی سریال از فاجعه چرنوبیل، فارغ از همه انتقادات و ایراداتی که بهش وارد هست، این پیام رو که کتمان حقیقت می تونه به بهای از دست رفتن جان انسان ها تموم بشه  به خوبی میرسونه. درواقع به نظرم چرنوبیل داستان خوبیه که به تماشاش بنشینیم تا هزینه دروغ گفتن، کتمان حقیقت و همراه شدن با دروغ و شر رو در مثال و روایت  تاریخ ببینیم.

دو نقل قول از مینی سریال چرنوبیل
"Where I once would fear the cost of truth, now I only ask, what is the cost of lies?"

-Valery Legasov

"Every lie we tell incurs a debt to the truth. Sooner or later, that debt is paid."

-Valery Legasov


لینک دانلود

دانلود از تلگرام

توضیح: اگه لینک دوم کار نکرد، خودتون بگردید و فیلم رو بدون سانسور پیدا کنید و ببینید.
با توجه به اینکه آمار کلیک روی لینک ها خیلی کمه و پیدا کردن لینک برای من سخت، احتمالاً از این به بعد پیدا کردن لینک دانلود به عهده خودتون باشه. 🙄

Image description

بی پلاس | مجمع الجزایر گولاگ

توی این قسمت پادکست بی پلاس، علی بندری، خلاصه کتاب مجمع الجزایر گولاگ رو تعریف می کنه. توی بخش معرفی کتاب خبرنامه هم همین کتاب رو آوردم؛ پس این بخش رو دوبار بخونید. 😅

درباره این اپیسود نوشته:

محدودیت‌ منابع و جنگ‌های اقتصادی به تنهایی نمی‌توانند جنایت‌هایی را که در جنگ‌ها اتفاق می‌افتد توجیه کنند. این حرف را الکسنادر سولژنیتسین در کتاب مجمع ‌الجزایز گولاگ می‌زند. بیشتر از محدودیت‌ها، این از بین رفتن مکانیزم‌های اخلاقی در یک جامعه است که باعث می‌شود شاهد بروز فجایعی انسانی باشیم. در چنین شرایطی افراد یک جامعه تلاش می‌کنند نشان دهند که جنایت‌ها را نمی‌بینند و یا حتی فعالانه در اجرای آن‌ها مشارکت می‌کنند. در چنین شرایطی با فجایعی مانند اردوگاه کار اجباری مواجه می‌شویم. کتاب مجمع‌ الجزایر گولاگ با چنین نگاه و دغدغه‌هایی سراغ اردوگاه‌های کار اجباری می‌رود. در اپیزود ۱۸ پادکست بی‌پلاس خلاصه کتاب مجمع‌ الجزایر گولاگ را گفتیم و با دغدغه‌های سولژنیتسین بعد از حضور در اردوگاه‌ کار اجباری آشنا شدیم.

لینک زیر شما رو میبره به سایت بی پلاس که از اونجا، هم میتونید به صورت مستقیم و هم از طریق اپ های پادگیر به این اپیسود گوش بدید.

بی پلاس | مجمع الجزایر گولاگ

پرسه| هولودومور

شبیه به مینی سریال چرنوبیل، این پرونده پادکست پرسه هم به یکی دیگه از فجایعی که در اوکراین رخ داده می پردازه.

هولودومور یا قحطی سرخ، به یک قحطی تصنعی در جمهوری سوسیالیسیتی اوکراین اشاره داره که باعث مرگ چیزی بین 2.2 تا 10 میلیون نفر شد.

در این دو اپیسود، عباس سیدین عزیز، از چگونگی رخ دادن این قحطی می گه. 

(این فاجعه هم در کنار فاجعه چرنوبیل شاید خودشون دلایلی باشند برای چرایی مقاومت اوکراینی ها در برابر میراث دار شوروی.)

پرسه | هولودومور
Image description

پلی لیست| از شوری

برای این شماره، موسیقی خاصی انتخاب نکردم. در عوض شما رو دعوت می کنم در پس زمینه کارهای روزمره تون به این پلی لیست از آهنگ های دوران شوروی گوش بدید.

Image description

وبلاگ بی پلاس| با دروغ زندگی نکن

اگر قرار باشه، از همه این وقایع یک درس بگیریم، اون درس باید این باشه:

هرگز دروغ نگو!
عباس سیدین هم در این مطلب وبلاگ بی پلاس، درباره واقعیت و معنای دروغ صحبت می کنه.

وبلاگ بی پلاس| با دروغ زندگی نکن

توانا| زندگی نه با دروغ

زندگی نه با دروغ، به نوعی مانیفست سولژنیتسین بود.

توانا، این مطلب نه چندان بلند رو، ترجمه کرده و همینطور نسخه صوتی اون رو هم تهییه کرده. 

توصیه می کنم اگر به شخصیت سولژنیتسین علاقه مند شدید، حتماً این نوشته رو هم بخونید یا بشنوید.

لینک مطالعه و شنیدنش رو با کلیک روی دکمه زیر می تونید پیدا کنید.

توانا| زندگی نه با دروغ
Image description

الکساندر سولژنیتسین| مجمع الجزایر گولاگ

کتاب این شماره رو با پادکست با هم معرفی کردم. 👀

همونطور که می دونید، علی بندری در پادکست بی پلاس، با گفتن خلاصه کتاب های غیر داستانی، کتاب ها رو به خوبی هرچه تمام تر معرفی میکنه. پس نیازی به دوباره کاری نیست. همون اپیسود رو گوش کنید.

(البته که این از کم کاری و تنبلی من نیست، از اهمیت این کتاب از نظر منه، وگرنه می شد کتاب دیگری رو حتی درباره همین موضوعات معرفی کرد.

Image description

تنها اتفاقی که درمورد سوژه های قبلی خبرنامه شاید لازم باشه بدونید اینه که نیمه دوم فصل جدید استرنجر ثینگز
هم منتشر شد و الان می تونید این فصل رو کامل و یکجا ببینید.

این ایمیل بر اساس درخواست شما و از طرف محمد مهدی شفیعی، برای شما ارسال شده است. درصورتی که دیگر نمی خواهید ایمیل ها را دریافت کنید، لغو اشتراک را کلیک کنید.

بقیه جاها هم همراه هم باشیم؟

وب‌سایت
اینستاگرام
کانال تلگرام
اگر می خواهید لغو اشتراک کنید اینجا را کلیک کنید
Sender.net