Cannot see pictures in this email? Click here

Kompensuojama hormoninė spiralė paauglėms – neetiškas, nesaugus ir neekonomiškas sprendimas

Šiame naujienlaiškyje kviečiame skaityti apie š. m. balandžio 21 d. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos priimtą įsakymą 15–20 metų merginoms kompensuoti hormoninę spiralę bei tai, kokių veiksmų dėl to ėmėsi mokslininkai, gydytojai, nevyriausybinės organizacijos ir politikai.

Ministro sprendimas yra grindžiamas hormoninės spiralės efektyvumu saugant nuo nėštumo ir tuo, kad nemaža dalis paauglių jau turi lytinių santykių. Tačiau šioje diskusijoje pamirštama, kad tai nėra vien statistinio fakto ir medicinos dilema, bet pirmiausia – moralės, valstybės diegiamos pasaulėžiūros ir jaunimo atsakomybės ugdymo klausimas. Apie tai straipsnyje „Kiek laisvės paaugliams suteiks valstybės kompensuojamos hormoninės spiralės“ rašo LVI valdybos narė Kristina Zamarytė-Sakavičienė: „Mokslo duomenys rodo tai, kam suprasti užtektų bent grūdelio racionalaus proto ir sąžiningumo: hormoninės spiralės paauglėms sukuria saugumo iliuziją ir taip dar labiau paskatina rizikingą seksualinį elgesį. Valstybė, kompensuodama spiralę iš PSDF, tokį elgesį legitimuoja ir perima iš paauglių atsakomybę už pasekmes. <…> Už rizikingą lytinį elgesį legitimuojančią teisę paaugliams yra daug svarbesnė teisė į tinkamą ugdymą: kad jie gebėtų daryti ne tik tai, ko norisi, bet tai, kas prasminga; kad jie taptų piliečiais, galinčiais prisiimti atsakomybę už save, savo šeimą ir visos visuomenės bendrąjį gėrį.“

Mokslininkų, gydytojų ir nevyriausybinių organizacijų kreipimasis

Grupė mokslininkų, gydytojų ir nevyriausybinių organizacijų kreipėsi į prezidentą, premjerą, sveikatos apsaugos ministrą ir kitus politikus, prašydama atšaukti hormoninės spiralės (preparatas Levonorgestrel) kompensavimą paauglėms. Kreipimusi teigiama, kad sprendimas kompensuoti hormoninę spiralę mergaitėms ir jaunoms moterims yra nepagrįstas, kadangi:

  1. Priemonė nėra saugi vaikams. Vaisto gamintojai perspėja, kad išsamių pediatrinių tyrimų duomenų nėra, todėl nerekomenduojama šio preparato skirti vaikams. Be to, hormoninė spiralė gali sukelti daug nepageidaujamų reakcijų, iš kurių pavojingiausia – didesnė negimdinio nėštumo (kuris gali pakenkti moters vaisingumui ir kelia pavojų jos gyvybei) rizika.

  2. Hormoninė spiralė gali turėti žalos pacienčių psichinei sveikatai. Preparato charakteristikų santraukoje nurodoma, kad psichikos sutrikimai (būtent prislėgta nuotaika (arba) depresija) yra dažna nepageidaujama reakcija į vaistinį preparatą bei kad slogi nuotaika ir depresija yra gerai žinomas hormoninių kontraceptikų vartojimo nepageidaujamas poveikis. Moksliniai tyrimai rodo, kad hormoninė kontracepcija ypač didina depresijos riziką paauglystės amžiuje.

  3. Ilgalaikės kontraceptinės priemonės kompensavimas vaikams pažeidžia konstitucines tėvų teises. Paauglių lytiniai santykiai yra jautrus moralės, pasaulėžiūros ir vaikų ugdymo klausimas, todėl hormoninės spiralės kompensavimas paauglėms, kai užtenka vien jų kreipimosi į ginekologą dėl kontracepcijos, pažeistų Konstitucijos 26 straipsnyje įtvirtintą tėvų teisę nevaržomai rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus.

  4. Hormoninės spiralės veikimo mechanizmas nėra išsamiai paaiškintas, tuo pažeidžiant pacienčių teisę į laisvą informuotą sutikimą. Preparato apraše nėra akcentuojama, kad jis sudaro kliūtis embriono implantacijai, tačiau juo nėra slopinama ovuliacija, o kiaušialąstės apvaisinimas yra įmanomas. Tuo tarpu penkiose Europos šalyse atlikti tyrimai patvirtino, kad daugiau nei trečdalis moterų atsisakytų kontracepcijos, jei žinotų, jog ji veikia po apvaisinimo.

  5. Investavimas į rizikingo elgesio pasekmių mažinimą neduoda laukiamos naudos. Kontracepcija paauglėms sukuria saugumo iliuziją ir taip dar labiau skatina rizikingą seksualinį elgesį. Kontraceptinių priemonių paauglėms prieinamumo padidinimas yra statistiškai patikimai susijęs su dažnesne lytinių partnerių kaita ir didesne lytiškai plintančių infekcijų užsikrėtimo rizika.

  6. Hormoninės spiralės būtinumui pagrįsti pateikiami duomenys naudojami neetiškai. Teigiama, kad Lietuvoje yra daug gimdančių paauglių, tačiau remiantis statistikos departamento duomenimis 2016 m. nepilnametės iki 18 metų sudarytė 1 proc. nuo visų gimdžiusiųjų.

Viešą kreipimąsi pasirašė gydytojai, mokslininkai ir organizacijos: Laisvos visuomenės institutas, Biomedicinos etikos ir teisės institutas, Pasaulio gydytojų federacijos „Už žmogaus gyvybę“ Lietuvos asociacija, Studentų ateitininkų medikų korporacija „Gaja“, Krizinio nėštumo centras, asociacija patiriantiems nėštumo sunkumus „Tu – ne viena”, asociacija „Už gyvybę“, asociacija „Padedu augti“, „Kolumbo Riteriai“, Ateitininkų federacija, Šeimos institutas, daugiavaikių šeimų asociacija „MES“, Lietuvos šeimos centras.

Šeimas atstovaujančių organizacijų kreipimasis

Šeimoms atstovaujančios organizacijos taip pat kreipėsi į politikus, reikalaudamos išbraukti minėtą hormoninę spiralę iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo.

​​​​​​​Organizacijos atkreipia dėmesį, kad tai yra pirmas kartas, kai kontraceptinę priemonę nusprendžiama kompensuoti iš biudžeto lėšų ir tai taikoma nepilnamečiams asmenims. Kreipimesi teigiama, kad taip sudaromos sąlygos įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant, todėl ministro įsakymas nedera su JT Vaiko teisių konvencija, pagal kurią asmenys nuo 15 iki 18 metų yra vaikai, todėl atsakomybė už juos tenka jų tėvams arba globėjams.


Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkės dr. Violetos Vasiliauskienės teigimu, „Šeimų organizacijos visada laikėsi nuomonės, kad kontracepcijos prieinamumo didinimas neprisideda prie paauglių ir jaunimo sveikatos gerinimo. Priešingai, mažina jaunų žmonių atsakomybę, skatina lytinių partnerių kaitą, žaloja psichinę sveikatą, skatina užsikrėtimą lytiškai plintančiomis ligomis, didina krizinių nėštumų, abortų skaičių, didėja nevaisingumo tikimybė.“

Kreipimąsi pasirašė didžiausios šeimoms atstovaujančios ir su šeimomis dirbančios organizacijos – Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos šeimos centras ir regioniniai šeimų centrai, Ateitininkų federacija ir kitos. Daugiau apie kreipimąsi kviečiame skaityti čia.

Politikų kreipimasis

Prašydami išbraukti hormoninę spiralę iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo į Saulių Skvernelį ir A. Verygą taip pat kreipėsi ir konservatorių partijai priklausančių Seimo narių grupė. Jų rašte pastebima, kad sprendimas valstybės lėšomis kompensuoti kontraceptinį vaistinį preparatą buvo priimtas skubos tvarka, nepasitarus su visuomene, medikų bendruomene ir tėvams atstovaujančiomis organizacijomis.

Rašte atkreipiamas dėmesys, kad prognozuojamos PSDF biudžeto išlaidos šio preparato kompensavimui yra 862 482 eurų per metus. Priemonė kainuoja apie 120 eurų, vadinasi, ja numatoma aprūpinti apie 7 200 paauglių per metus. „Sprendimas biudžeto lėšomis kompensuoti ilgalaikį kontraceptinį poveikį turinčią priemonę tuo metu, kai valstybė gyvena demografinės žiemos sąlygomis, yra nepamatuotas [...] preparato sukelto nevaisingumo gydymas valstybei gali kainuoti kur kas daugiau nei šio preparato įsigijimas.“

Ketvirtadienį Seimo posėdžio metu atsakydamas į kolegės klausimus, A. Veryga paminėjo, kad dėl hormoninės spiralės įtraukimo vykstant politinėms ir vertybinėms diskusijoms prie šio klausimo bus grįžtama. Todėl viliamės, kad aprašyti argumentuoti kreipimaisi ir kiti veiksmai, kurių imsis visuomenė, bus išgirsti, o ministro įsakymas atšauktas.

Linkėjimai
Laisvos visuomenės instituto komanda


Unsubscribe