Cannot see pictures in this email? Click here
Pasipriešinkime Stambulo konvencijai, kad negrįžtume prie klasių kovos ideologijos

Kviečiame moteris pasirašyti kreipimąsi dėl Stambulo konvencijos neratifikavimo.

Jau kurį laiką Tarptautinė moters diena tiek Lietuvoje, kiek kitur Vakaruose reiškia ne tik išskirtinį vyrų dėmesį jų mylimoms ir gerbiamoms moterims. Ne vienerius metus ši diena gana ciniškai pasitelkiama kaip pretekstas ideologinėms kovoms. Šie metai – ne išimtis.

Lietuvoje vėl agituojama ratifikuoti prieštaringai vertinamą Stambulo konvenciją (kai tuo tarpu kita ES narė Slovakija oficialiai informavo Europos Tarybą, kad konvencijos neratifikuos). Viešojoje erdvėje šį dokumentą entuziastingai palaikanti europarlamentarė Aušra Maldeikienė Tarptautinės moters dienos išvakarėse rengė konvenciją palaikančią konferenciją. Socialinių tinklų profilis Reprodukcinis streikas organizuoja eitynes, kuriomis, panašu, nori ne ginti moteris, bet kovoti prieš vyrus per se. Aktyvistės tvindo žiniasklaidą straipsniais su statistikos, teisės normų ir netgi Bažnyčios mokymo diletantiškomis interpretacijomis. Šis sujudimas nestebina, ypač, turint omenyje kai kurių Seimo narių iniciatyvą Stambulo konvenciją ratifikavimui teikti jau šioje Seimo sesijoje, kuri prasidės poryt.

Visgi Stambulo konvencijos šalininkų skleidžiamas fonas nestokoja klaidingų teiginių, todėl atsakas jam – būtinas. Dokumento entuziastės nesibodi kalbėti visų Lietuvos moterų vardu, todėl manome, kad būtent Lietuvos moterys ir turėtų pasakyti, ką jos iš tikrųjų mano apie Stambulo konvenciją.


Kviečiame moteris pasirašyti viešą kreipimąsi dėl Stambulo konvencijos neratifikavimo. Jame nesutinkama su ideologizuotu istorinės praeities vertinimu, supriešinančiu vyrus ir moteris bei akcentuojančiu nevisavertę moterų pažangą. „Esame dėkingos tūkstančiams Lietuvos vyrų, kurie kartu su moterimis dalinosi rūpesčiais, palaikė vieni kitus sudėtingose istorinėse situacijose, kovojo už Lietuvos nepriklausomybę ir kūrė bendrąjį visuomenės gėrį. Vyrų ir moterų pasiaukojimo ir bendro darbo dėka Lietuva tapo šalimi, kurioje gera gyventi“, – rašome tekste. Kreipimesi atkreipiamas dėmesys, kad apibendrinantys Stambulo konvencijos teiginiai apie išimtinį vyrų smurtą moterų atžvilgiu yra neteisingi, o tai lemia, kad smurto prevencijai ir kovai su juo Stambulo konvencija siūlo ydingas priemonės.

Ypatingą susirūpinimą kelia 14 straipsnyje numatyta pareiga medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis” įtraukti į visas privalomo vaikų ugdymo programas. Be to, konvencija vartoja Lietuvos teisėje neegzistuojančią „socialinės lyties” (gender) sąvoką, o Konvencijos 4 str. 3 d. numato draudimą diskriminuoti „dėl socialinės lyties tapatybės“. Tai reiškia, kad diskriminavimu galėtų būti laikomas atsisakymas pripažinti asmens pageidaujamą „socialinę lyties tapatybę“ tiek privačioje, tiek viešoje sferose, įskaitant švietimo ir ugdymo įstaigas.

Pasak pasirašiusiųjų, Stambulo konvencija iš esmės siūlo viešo ir privataus gyvenimo stebėjimą ir kontrolę, pasitelkiant politines galias, nacionalines ir tarptautines organizacijas, švietimo sistemą, žiniasklaidos, kultūros ir laisvalaikio priemones tam, kad būtų perauklėjama Lietuvos visuomenė ir keičiamas mūsų elgesys. vienus mąstymo stereotipus privalomai keistų kiti, o laisvė vadovautis „savo galva“ būtų ribojama, siekiant paversti Lietuvos gyventojus vienodais „pažangiais žmonėmis“.


Atkreipiame dėmesį, kad kreipimąsi pasirašyti gali tik moterys. Būsime dėkingi, jei pasidalinsite kreipimosi nuoroda su savo pažįstamomis.

Norinčius plačiau susipažinti su argumentais dėl Stambulo konvencijos, kviečiame skaityti šiuos straipsnius:
  • LVI valdybos narė, teisininkė Kristina Zamarytė-Sakavičienė išsamiai paaiškina Stambulo konvencijos oficialaus teksto sąvokų reikšmę ir dokumento įtaką Lietuvos teisinei sistemai. „Sunku suprasti jau metai iš metų nesibaigiančias kalbas apie Stambulo konvencijos ratifikavimą kaip panacėją nuo smurto, užuot pagal galimybes ėmusis tikrai produktyvios veiklos. Juk LR Konstitucija nereikalauja, kad kiekviena tarptautinė sutartis būtų ratifikuota. Neratifikuota sutartis šalies vidaus teisės normomis taip pat gali būti įgyvendinama. Skirtumas yra tik tas, kad ratifikavus tarptautinę sutartį ji įgyja aukštesnę galią nei Lietuvos įstatymai. Todėl, ratifikavus Stambulo konvenciją, turėtume keisti visus teisės aktus, kuriuose yra kitaip nei Konvencijoje suprantamos sąvokos, susijusios su lytimi ir kt. Tačiau labai norint nediskutuotinos konvencijos nuostatos ir be ratifikavimo gali būti inkorporuotos į Lietuvos teisę, o neaiškios, netinkamos ir prieštaringos – tiesiog atmestos.Visą straipsnį skaitykite čia.​​​​​​​
  • LVI ekspertas, teisininkas Ramūnas Aušrotas rašo apie smurto priežastis ir jo suvaldymo priemones. „Kaip teigia akademinė literatūra, smurtas negali būti nulemtas vieno veiksnio – jo priežastys yra kompleksinės ir, remiantis ekologiniu modeliu, skirstomos į skirtingus lygius. Smurto tyrinėtojo J. Giligano teigimu, smurto prieš moteris priežastis yra vyrų nevisavertiškumo jausmas, susijęs su žemu socialiniu statusu ir prasta ekonomine padėtimi, o ne vyro socialinis ar ekonominis pranašumas prieš moterį. Taigi, Stambulo konvencijos teiginys, jog vyras smurtauja prieš moterį „dėl to, kad ji yra moteris“, t. y. dėl jos lyties, kelia grėsmę, kad smurto artimoje aplinkoje prevencijai ir kovai su juo bus naudojamos ne moksliniais įrodymais, bet nepagrįstomis teorinėmis prielaidomis paremtos priemonės. Viena iš jų – Stambulo konvencijos įtvirtinta pareiga į ugdymo programų turinį įtraukti privalomą diskursą apie nestereotipinius lyčių vaidmenis. Tuo tarpu sisteminiai smurtą skatinantys reiškiniai (alkoholizmas, nedarbas, skurdas ir pan.) gali nepagrįstai likti antrame plane.Visą straipsnį skaitykite čia.
  • R. Aušrotas taip pat kalba apie Stambulo konvencijos tikslus, sąvokas, sąsają su transseksualių asmenų apsauga. „Svarbu atskirti transgenderizmo ideologiją, kuri sako kad kiekvienas žmogus turi savo lyties tapatybę, kuri yra skirtinga nuo jo biologinės lyties ir taip steigia visuomenėje lyčių daugį, ir transseksualumą – psichinį lyties tapatumo sutrikimą, kai asmenys yra įsitikinę, kad lyties požymiai neatitinka jų lyties, stengiasi jų atsikratyti ir įgauti priešingos lyties požymius. Lyties keitimas asmenims, kurie turi sumišimo dėl lyties problemą, šiai ideologijai tampa „Trojos arkliu“, leidžiančiu išeiti iš dvipolio (vyro–moters) lyčių modelio į daugiapolį.Visą straipsnį skaitykite čia.
Taip pat norime jau dabar pakviesti pasižymėti datą savo kalendoriuose. Kovo 27 d. 18 val. Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos (Trakų g. 10, Vilnius) Parodų salėje vyks ekumeninė konferencija „Stambulo konvencijos iššūkiai krikščionims“​​​​​​​. Daugiau informacijos apie renginį netrukus.


​​​​​​​Laisvos visuomenės instituto komanda

Unsubscribe